« Hürriyet.com.tr
MENÜ

50 milyon euro kazandılar

UEFA Şampiyonlar Ligi Resmi Sponsoru MasterCard tarafından dünyaca ünlü spor ekonomisi uzmanı Profesör Simon Chadwick'e yaptırılan araştırmaya göre; UEFA Eleme Turlarına çıkan futbol kulüplerinin her birisi ortalama 50 milyon Euro kazandı.

İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Ayrıca UEFA Şampiyonlar Ligi yıllık ekonomisinin 6 milyar Euro olacağı tahmin edildi.

2009 Grup Turu'nda en fazla ödül kazanan futbol kulübü 11,5 milyon Euro ile Girondins de Bordeaux olurken, 2009 yılının en fazla kazanç elde eden ülkeleri İngiltere, İtalya ve İspanya oldu.

UEFA Şampiyonlar Ligi Resmi Sponsoru MasterCard tarafından yaptırılan ve ünlü spor ekonomisi uzmanı Prof. Simon Chadwick tarafından yürütülen araştırmaya göre UEFA Şampiyonlar Ligi'nden en büyük ekonomik faydayı elde eden futbol kulübünün Girondins de Bordeaux olduğu ortaya çıktı. Kulüp, 2009 UEFA Şampiyonlar Ligi Grup Turu'nda 11,5 milyon Euro tutarında ödülün yanı sıra eleme turlarına çıktığı için ayrıca 3 milyon Euro kazandı. UEFA Şampiyonlar ligi eleme turlarına çıkan takımların ortalama kazancının 50 milyon Euro olduğu belirlenirken, eleme turlarına çıkmaya hak kazanamamış kulüplerin katılımlarından ötürü kulüp başına ortalama gelirleri 32 milyon Euro olarak tahmin ediliyor.

Bu kazanç; UEFA katılım ücretleri ve UEFA ödül parasını (ortalama 14 milyon Euro); şampiyonaya katılımdan ötürü UEFA ticari gelirlerinden gelen payı (havuz ödemelerinden ortalama 12 milyon Euro); bilet satışlarını (ortalama 10 milyon Euro); sponsorluk gelirleri, markalı ürünler, yiyecek ve içecek satışlarından oluşan ticaret ve pazarlama gelirlerini (ortalama 8 milyon Euro); ve şampiyonlukla artan takım değerini (ortalama 6 milyon Euro) kapsıyor.

EN BÜYÜK EKONOMİK KAZANÇ İNGİLTERE, İTALYA VE İSPANYA'DA

Araştırmaya göre; İngiltere, İtalya ve İspanya 2009 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi'nden en fazla ekonomik gelir elde eden ülkeler. İngiltere, 2009 finalisti Manchester United ve 2009 grup turuna katılan dört takımı ile 129.5 milyon Euro (129.476.000 Euro) para ödülü kazandı. İtalya, geçen sezon eleme turuna katılan üç takım ve bu yılın grup turunda yer alan dört takım ile 104 milyon Euro (104.007.000 Euro) kazandı. İspanya ise, geçen yılın kupasını kaldıran Barcelona Kulübü ve 2009 grup turunda mücadele eden dört takımı ile 96.9 milyon Euro (96.947.000 Euro)'luk kazancın sahibi oldu.

UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE KATILMAYA HAK KAZANAN HER TAKIMA 3,8 MİLYON EURO

UEFA, Şampiyonlar Ligine katılmaya hak kazanan her takımı 3,8 milyon Euro ile ödüllendiriyor. Ayrıca grup turuna katılımdan ötürü 3,3 milyon Euro (maç başına 550.000 Euro) veriyor. Grup turunda her galibiyetin değeri 800.000 Euro iken her bir kura değeri 400.000 Euro. İlk eleme turuna çıkış, anında 3 milyon Euro'luk bir ödeme ile ödüllendiriliyor. Tüm maçlarını galibiyetle sonuçlandırarak eleme turuna çıkmaya hak kazanan taraflar, sadece para ödülü olarak 14,9 milyon Euro tutarında bir meblağı garantiliyor.

UEFA'DAN KULÜP BAŞINA 12 MİLYON EURO'LUK EK ÖDEME

MasterCard raporuna göre UEFA, grup turuna çıkan her kulübe turnuvanın ticari başarısına bağlı olarak, kulüp başına yaklaşık 12 milyon Euro tutarında ek ödeme yapacak. Araştırmada ayrıca, grup turunda bilet satışlarından ortalama 8,55 milyon Euro gelir elde edildiği; ticaret ve pazarlama gelirleri ile ortalama 6 milyon Euro ilave kazanç sağlanırken, eleme turuna çıkmış olmalarından ötürü takım değerlerinin ortalama 5 milyon Euro artış göstereceği öngörülüyor. Bu da grup turunda elde edilen ekonomik kazancın UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki taraflar arasında ortalama olarak şu şekilde dağıtılacağı anlamına geliyor: UEFA ödül parası yüzde 28, UEFA havuz ödemesi yüzde 24, bilet gelirleri yüzde 20, ticaret ve pazarlama gelirleri yüzde 16 ve sporcu değerindeki artışlardan ötürü yüzde 12.

ŞAMPİYONUN ÖDÜLÜ EK GELİRLER HARİÇ 31,2 MİLYON EURO

Her bir çeyrek finalist için UEFA para ödülü 3,3 milyon Euro, yarı finalistler için 4 milyon Euro olurken; ikinciler 5,2 milyon Euro, galipler ise 9 milyon Euro alacak. MasterCard araştırmasına göre, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Mayıs 2010'da Madrid'te kupayı kaldıran taraf, önemli ek gelirler dikkate alınmaksızın sadece para ödülü olarak toplam 31,2 milyon Euro kazanabilecek.

BARCELONA 110 MİLYON EURO'DAN FAZLA PARA KAZANDI

MasterCard tarafından yaptırılan araştırmaya göre; 2009 yılında Roma'da oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi Finali galibine, yani Barcelona Futbol Kulübüne 110 milyon Euro'dan fazla kazandırdı. Diğer yandan şampiyonanın ikincisi Manchester United Futbol Kulübü, en az 65 milyon Euro ile birincilik ödülünün yarısından fazlasına karşılık gelen bir kazanç sağladı.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler