50 milyon bilgisayara kıyamıyoruz

Hürriyet Haber
22.06.2013 - 10:52 | Son Güncelleme:

Hiç kullanılmamasına rağmen 50 milyon adet bilgisayarın atılmadığı, evlerde atıl durduğu belirtildi.Bazı illerde evlerdeki bilgisayar sayısı evin nüfusunu geçti.

Eski ürünlere karşı hassasiyetle yaklaşan Türk insanı, evinde bulunan, ancak hiç kullanmadığı yaklaşık 50 milyon adet bilgisayarından bir türlü vazgeçemiyor. Her evde ortalama 2 adet bilgisayarın bulunduğu Türkiye’de, bazı illerde evlerdeki bilgisayar sayısı hane halkı sayısını ikiye katlamış durumda.

Türk insanı, hiç kullanmamasına rağmen bir türlü vazgeçemediği yaklaşık 50 milyon adet bilgisayarı evinde sakladığı belirtildi. Yılda 3.5 milyon adet bilgisayar satışının yapıldığı Türkiye’de, her evde ortalama 2 adet bilgisayar bulunuduğu açıklandı. Her yıl ortalama yüzde 10 büyüme sergileyen bilgisayar pazarına karşılık, bazı illerde evlerdeki bilgisayar sayısının hane halkını ikiye katladığını açıklayan Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim, “Türkiye öyle bir noktaya geldi ki; evimizde bozuk veya oldukça eski olduğu halde atmaya kıyamadığımız PC, Laptop, Desktop gibi yaklaşık 50 milyon bilgisayar mevcut. Türkiye adeta bilgisayar cenneti. Satın alınan bilgisayarların kullanım süresinin 3 yıldan 1 yıla düştü” dedi. İnsanların hızlı değişen teknolojiler karşısında kayıtsız kalamadıklarını da belirten Halit Zaim, bu nedenle alınan bilgisayarların neredeyse yılda bir yenilenmek durumunda kalındığına dikkat çekti.

SATIŞLARDA YÜZDE 3 GERİLEME

International Data Corporation (IDC) rakamlarına göre Dünya genelinde toplam 76.3 milyon adet bilgisayar satışı gerçekleştirildiğine dikkat çeken Halit Zaim, Türkiye’de ise bu rakamın 4 milyon adet civarında olduğunu bildirdi. Halit Zaim, her ne kadar bilgisayar satışlarında yüzde 3 civarı bir gerileme gözlense de, Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içerisinde satış rakamının 7 milyon adetlere ulaşmasını beklediklerini ifade ederek, “Türkiye’de 2004'te her 100 evden 11'inde bilgisayar varken, şu anda bu rakam 59'a çıkmış durumda. Artış devam edecek” dedi.

TABLET PC ÜÇ HANELİ BÜYÜYOR

PC’lere alternatif olarak geliştirilen Tablet PC’lerde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun ilgi olduğuna dikkat çeken Halit Zaim, “Tablet sektörü 2012 yılında 2011'e göre yüzde 153 büyüme kaydetmiş durumda. Bu yılın ilk üç aylık verilerine göre tablet PC satışı yüzde 142.4 oranında artış gösterdi. Bunun yanı sıra pazardaki toplam Tablet PC marka sayısı 50'yi aştı. IDC verilerine baktığımızda ise; 2013'ün ilk çeyreğinde toplam 49.2 milyon adet Tablet PC satıldığını görebiliyoruz” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı