Gündem Haberleri

GÜNDEM

  50 milletvekili kaydını yaptırdı

  (a.a.)
  26.07.2007 - 19:54 | Son Güncelleme: 26.07.2007 - 21:04

  Mazbatalarını alarak, TBMM'ye kaydını yaptıran milletvekillerinin sayısı 50'ye ulaştı.

  Meclis Şeref Holünde oluşturulan kayıt bürosuna bugün 40 milletvekili başvurdu. Dün ve önceki gün kayıt yaptıran toplam 10 milletvekili ile kayıt yaptıranların sayısı 50'ye ulaşırken, bunlardan, 29'u AK Parti'li, 10'u CHP'li, 9'u MHP'li, 2'si de bağımsız milletvekili.

  Kadın milletvekillerinden, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Dağı ile CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok; bağımsız seçilenlerden Kamer Genç ile Muhsin Yazıcıoğlu kayıt yaptırdı. Milletvekillerinin bazıları kayıt için eş veya akrabaları ile Meclise geldi.

  Eşiyle gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın eski Özel Kalem Müdiresi, CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, kayıt işlemlerinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Heyecanlı olduğunu, omuzlarındaki sorumluluğun arttığını söyleyen Baytok, “CHP için sıkıntılı bir dönem. Bu Meclis'e nasıl yansıyacak?” sorusuna, “Aslında sıkıntılı dönem, CHP için değil de ülke için diye düşünüyorum. Bizim için çok önemli değil. CHP yönetimi, doğru ve gerçekler zemini üzerinde siyaseti götürüyor. Oylarımızı artırarak bu seçimden çıktık. Sorun şu ki istediğimiz oranda artıramadık” karşılığını verdi.

  Baytok, altın suyuna batırılmış milletvekili rozeti aldı, ancak yakasındaki CHP rozetini çıkarmadı. Baytok, milletvekili rozetini çantasına koydu.

  “BU MESAJDAN HERKES HİSSESİNE DÜŞENİ ALMALI”

  Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise yeni dönemde bakanlık beklentisi olup olmadığına yönelik sorulara “Allah hakkımızda hayırlısını versin” karşılığını verdi. Cumhurbaşkanı seçiminde Genel Kurul'a gireceğini açıklayan MHP'yi kutlayan Yıldırım, “MHP'yi demokrasi adına duyarlı davranıştan dolayı kutluyorum” dedi.

  Yıldırım, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin, “Siz de meydanların sesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünenlerden misiniz?” şeklindeki soruyu yanıtlarken de milletin, seçimlerde neyin, ne şekilde yapılacağı konusunda, hem siyasilere hem başkalarına çok açık mesaj verdiğini söyledi.
  “Bu mesajdan herkes hissesine düşeni almalı” diyen Binali Yıldırım, halkın hiçbir zaman yanılmadığını, sözünü hep seçimlerde söylediğini ve asla yanlış bir karar vermediğini kaydetti. Bu kez de aynısının olduğunu ifade eden Yıldırım, “Milletin kararı, ülkenin, demokrasinin önünü açmıştır” diye konuştu.

  DSP kontenjanından CHP listelerinden aday gösterilerek seçilen, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in doktorluğunu yapan CHP Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan da kayıt yaptırdı.

  Foto muhabirlerinin milletvekili rozetiyle görüntü almak istediklerini dile getirmeleri üzerine Pehlivan, rozetle değil yaptıkları işlerle kendilerini tanıtmak istediklerini söyledi.

  Bu arada, kayıt yaptıran milletvekillerinden 24'ü, 50 YTL karşılığında altın suyuna batırılmış milletvekili rozeti aldı, 3 milletvekili de 425 YTL değerindeki saf altından rozet almayı tercih etti. Geçmiş dönemlerde milletvekilliği yapanlar ise rozetleri olduğu için yenisini almadı.

  23. Dönem milletvekillerinin kayıtlarına yarın da devam edilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı