Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

50 mi, 25 mi?

Yarın FED faiz kararını açıklamadan önce piyasada bugün de dün olduğu gibi yatay hareketler görebiliriz.

Öncelikle bunu söylemek isterim. Buna ek olarak da bugün yeni zirvelerin gün içinde oluşabileceğini de söylesem sanrım yanlış olmaz. Bugünlerde FED’in 50 baz puan faiz indirimi yapabilecek olması Dolar üzerindeki baskıların artmasına nende olurken, 25 baz puanlık bir indirim olması durumunda Dolar bir miktar destek bulabilir. Bu durumda da Euro / Dolar paritesi hedefi olan 1.45’i gördükten sonra gerilemek isteyecektir.

Ben deneyimlerimden biliyorum ki bu tür aşırı uçlarda dolaşan piyasalarda eğer bir hedef varsa o hedefe bir şekilde ulaşılır ve hatta hedefin bir miktar ilerisinde de hareketler uzayabilir. Şu anda dünyada Dolar o kadar istenmeyen bir para ki, veriler Dolar olumlu gelse bile, örneğin 50 baz puanlık bir indirim yerine 25 baz puanlık bir indirim olsa bile, eğer Euro / Dolar paritesi yükselecekse yükselecektir. Dolayısıyla hareket etmenin çok zor olduğu günler içindeyken büyük resme bakmak gerekecektir.

Ben 50 baz puanlık bir indirim olması durumunda paritenin 1.45’değil, 1.4620’ye kadar gitmesi mümkün ama ben böyle bir durumda artık Euro’yu satardım bunu da belirtmeliyim. Çünkü netice itibarıyla Euro’nun yükselişi, unutmayalım ki Dolar’ın düşük kalmasından dolayı oluyor. Euro’nun güçlü olmasından değil. Diğer yandan Chicago Mal Borsası’nda işlem gören Euro / Dolar paritesinin son iki haftalık açık pozisyon sayılarına baktığımızda, açık pozisyonların yeni yükselişler yapmaması artık yeni alıcıların gelmediğini de gösteriyor. Bu nedenle sert bir yükseliş kapıda olduğu gibi aynı şekildeki sert düşüş de çok yakında olduğunu hemen belirtmekte fayda var. Benim oyun planım; 1.45’in ulaşılacağı ve bu seviyeden 1.4620’ye kadar normalde yapacağım satış miktarını parçalara bölerek azar azar yapmak olacak.

25 baz puanlı bir faiz indirimi olursa o zaman paritede bir düşüş olur ama paritenin toparlanması çok zor olmaz.

Altın Pırıl Pırıl Parlıyor

Düşen Dolar, düşen faizler, yükselen petrol, altın fiyatlarının son günlerdeki önlemez yükselişlinin formülünü oluşturdu. Ancak belli ki teknik olarak baktığımızda altının yükselme eğilimi bir miktar zora girmek üzer olduğundan, bugün Dolar’ın toparlanma ihtimalinin belirmesiyle birlikte kısa vadeli aşağı yönlü hareketlerin olasılığı çok yüksek. Bugün gerilemeler olabilir ama sınırlı kalır.

Asıl olarak yarın FED’den gelecek açıklamalara bağlı olarak, daha sonraki aylara dair faiz politikasının az çok beli olacağı için, yeni yükselişler olabilir. Şu an itibarıyla altının teknik hedefi 820 Dolar gözüküyor ama orta vadede bu seviyeye gelmesi şimdilik zor. Sanrım 810’a kadar yükseliş devam eder ama sonrasında da çok belirgin bir düşüş olabilir..

Petrol Her Yerde

Petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Dün gün içerisinde belirgin sert gerilemeler olduysa  da, gün içinde gelen alımlar petrol fiyatlarının çok fazla gerilemesini engelledi. Haliyle eğer petrol stokları bu kadar düşük kalmaya devam ederse ve OPEC de üretimi artırmayacağını devamlı olarak vurgularsa nemden şifa kapmaya meyilli petrol piyasası tereddütsüz alıma geçer. Bu hareketlerin rasyonel olmadığını bildiğim için sert gerilemeler de her an oluşabilir. Kısacası yakın vadede ne söylesem doğru da olur yanlış da olur ama biraz daha uzun vadede petrol fiyatlarının örneğin haftalık bazda bundan sonra bir miktar gerileyeceğini tahmin ediyordum.

X