Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

50 lira için değer mi hocam

Verdikleri kararlarla 1 milyar Euro’luk Süper Lig’in kaderini belirleyen FIFA hakemlerinin yaptıklarına bakın..

Bu hakemlere 1000’er lira harcırah veriliyor. İsmi üzerinde harcırah. Bu parayı nereye harcayacaksın? Otele, ulaşıma ve yemeğe harcayacaksın. Taksiye binseniz ve 50 lira verseniz daha iyi olmaz mı? Size o parayı biriktirin diye vermiyorlar. Harcayın diye veriyorlar.

/images/100/0x0/55eb060af018fbb8f8a5ffc3

Trabzon-G.Antep maçını yöneten Cüneyt Çakır ve yardımcıları İstanbul’a dönüşte taksiyi değil Havaş’ı kullandı.

YILLARCA, “Hakem kimseye mahkum olmasın. Kimsenin karşısında ezilmesin. Saygıdeğer bir şekilde hareket etsin. Kimseden korkmasın” dedim. Bunun için de hep mücadele verdim. Sürekli de şunu söyledim; “Hakem özel hayatında giydiği kıyafetle, gittiği restaurant, cafe ve gece kulüpleriyle ve bulunduğu yerlerle en kaliteli şekilde yaşamalı.”
Sebebi basit. Oralarda bu hakemleri gören futbolcular, yöneticiler ve futbolseverler onlara daha farklı bakarlar. Ama kötü, şekilsiz ve kalitesiz yerlere girip çıkanlar daha bir farklı görülürler...
İnönü Stadı’na belediye otobüsüne binerek giden hakem triosu olduğunu bilirim, köfte, piyaz yiyerek maça çıkan hakemi de... Biz paramız yetmediği için misafirhanelere giderdik. Paramız ancak misafirhaneye gittiğimizde yeterdi.

Harcayın arkadaşlar

Şimdi ise hakemlere çok iyi paralar veriyorlar. Bir ay içinde dört maç idare eden Süper Lig hakemi her şeyi içinde olmak üzere 9 ila 13 bin lira arasında para kazanıyor. Bu parayı da Türkiye’de çok kimse kazanamaz.
Ancak pazar akşamı bakıyorsunuz, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na Trabzon uçağından inen hakemler, çıkışta Havaş otobüsüne gidiyorlar. FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır hemen otobüse biniyor, diğer yardımcılar Bahattin Duran, Tarık Ongun ve dördüncü hakem Volkan Bayarslan ile gözlemci Ahmet İbanoğlu otobüsün kalkmasını bekliyorlar.
Birileri gelse, bunlara hakaret etse ve dövse ne hale gelirler? Ama bu gördüğümüz hakemlere 1000’er lira harcırah veriliyor. İsmi üzerinde harcırah. Bu parayı nereye harcayacaksın? Otele, ulaşıma ve yemeğe harcayacaksın.

Büyük düşünün

Sadece bir maç için 1000 lira. Ama bu hakemler 14 liralık Havaş otosübüsünü tercih ediyorlar. Neden? Para biriktirmek için. Taksiye binseniz ve 50 lira verseniz daha iyi olmaz mı? Size o parayı biriktirin diye vermiyorlar. Harcayın diye veriyorlar.
Sizler, yaklaşık 1 milyar Euro’luk değeri olan Türkiye Ligi’nin en önemli belki de şampiyonluk yarışına tesir edecek karşılaşması olan Trabzonspor-Gaziantepspor maçında görev yapmışsınız. Sizler bu 50 lira, 40 lira, 35 liralara tenezzül ederseniz, bu kadar ufak paraları düşünürseniz, o zaman maçlarda neleri düşünmezsiniz! Onu da Allah bilir...

Büyük denizde boğulun

Sakın alınmayın, bir kısmınız bu harcırahları alıp misafirhanelerde kalıyorsunuz. Bu paralar size şehirlerine göre bol yıldızlı otellerde kalmanız için veriliyor. Allah var, Futbol Federasyonu bu konuda sizler için elinden geleni yapıyor. “Gak” deyince su, “guk” deyince ekmek veriyor sizlere. Ama sizler bu federasyonu götürmek için her şeyi yapıyorsunuz. 3 liraları, 5 liraları düşünüyorsunuz.
Ey hakemler, boğulacaksanız büyük denizde boğulun. Birkaç şey daha yazarım sizlerle ilgili, yani para vermemek için neler yaptığınızı ama belki ileride.
Küçük hakem olursunuz
Bu işten para kazanıyorsunuz... Vermeden almak Allah’a mahsustur. Siz böyle küçük düşünmeye devam ederseniz, küçük hakem olarak kalırsınız. Onun için de idareciler sizlere hakaret eder, sizler de o şartlarda hakemlik yapmaya devam ederseniz.
Hepinize hayırlı işler. Bol kazançlı maçlar...

NOT: Futbol Federasyonu bazı şehirlerde hakemlere minibüs gönderiyor. Benim hakem kardeşlerim, orada bile ulaşım parası vermiyorlar.

SÜPER LİG’DE HAKEM ÜCRETLERİ

-Orta hakem - 2 bin 466 TL
- Yardımcılar - 1398 TL
- 4. hakem - 1233 TL
* GEÇMİŞ sezonlarda derbi maçlarına farklı bir sistem uygulanıyordu bu sezon tüm maçlarda aynı ücret ödemesi yapılıyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI