Ege Haberleri

EGE

  50 kuruşluk çayla vergi rekortmeni

  Burcu TANER / HÜRRİYET
  01.09.2013 - 01:20 | Son Güncelleme:

  KUŞADASI Belediyesi’nin Ada-Bel İşletmesi’nin sahil bandındaki çay bahçeleri, yolu buralara düşenlerin soluklandığı yerler.

  Önünden geçerken boş zamanların geçirildiği, arkadaşlarınızla denize karşı sohbet keyfinin yaşandığı yerler olarak görseniz de burası vergi rekortmeni. Kuşadası Belediyesi Ada-Bel Büfe Restoran Çay Bahçesi İşletmesi, 2012 yılı kazançlarına göre Kurumlar Vergisi Rekortmenler Listesi’nde ödediği 157 bin 242 TL vergi ile Kuşadası’nda 12’nci, Aydın genelinde ise 85’nci sırada yer aldı.

  Böyle güzel bir habere sevindiklerini belirten CHP’li Başkan Esat Altungün, günde 5 bin çay satan işletmelerinin 2012 yılında beyan edilen vergiye tabi gelirin 786 bin 214 TL olduğunu, 157 bin 242 TL de vergi ödediğini aktarıyor. Altungün, ticari kaygıların hizmetin önüne geçmesine büyük özen gösterdiklerini dile getirerek ekliyor:

  50 kuruşluk çayla vergi rekortmeni

  Sallama değil demleme
  “Aynı zamanda üst gelir gruplarıyla alt gelir grupları arasındaki farkı da kapatmaya, her kesime hizmet etmeye çalışıyoruz. Sahilde bu ucuzlukta yer bulmak zordur. Bizim çayımız demleme olup 50 kuruşa satılmasına rağmen yöredeki işletmelerde bu rakam çok daha yukarı çıkabiliyor. Kaliteli ve ucuz olduğumuz için çay bahçelerimizde özellikle akşamüstü saatlerinden itibaren yer bulunamıyor.”

  İstihdam da sağlıyor
  Altungün, “başarı sırrını” ise şöyle açıklıyor:
  “Ucuz ve kaliteli hizmetin yanı sıra işletmelerimizi sürdürebilmek için gelir-gider dengesini de kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Barkod sistemi kullanmamız girdi ve çıktımızı daha rahat kontrol etmemizi sağlıyor. Amacımız vergi rekortmeni olmak değildi ama giderlerimizi sıkı kontrol etmemiz bunda etken oldu diye düşünüyorum. Kamu işletmelerinde geliri memur eliyle toplamak gerektiği için 22 memur hizmet veriyor. Ayrıca 4 işletmemizde 83 kişi çalıştırarak istihdam anlamında da büyük katkılar sağlıyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı