50 dolarla ince alay

Hürriyet Haber
05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


<ı>Süheyla AKBULUT

Yurtdışına çıkışlarda 50 dolar alınmasını öngören yasa, pasaport geçiş katında banka şubesi bulunmayan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni zora soktu. Terminali işleten TAV'ın Murahhas Azası Sani Şener ‘‘Bu çağ dışı uygulamayı öngöremediğimiz için özür diyoruz’’ dedi.

Yurtdışına çıkan Türk yolculardan 50 dolar alınmasını öngören yasa, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde değişiklik yapılmasını gündeme getirdi. Yasayla birlikte, pasaport geçiş katında banka şubesi bulunmayan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin yenilenmesi zorunlu hale geldi. Çünkü, daha önceki uygulamanın istatistiklerine göre, yolcularının yüzde 80'ini bu ödemeyi dış hatlar terminallerinde pasaport geçişiyle birlikte yapıyor. Ancak, pasaport geçiş katında banka şubesi bulunmuyor.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali İşletmecisi TAV (Tepe, Akfen, Vie konsorsiyumu) Murahhas Azası Sani Şener, bu katta banka şubesine yer vermeyişlerinin, böyle bir uygulamayı öngöremeyişlerinden kaynaklandığını söyledi. Şener, ‘‘Özür diyoruz. Biz yap-işlet-devret modeli ile aldığımız Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni AB standartlarına göre yaptık. Böyle bir çağdışı uygulamayı hasaplayamadık’’ diye konuştu.

Uygulama öncesi terminalin üçüncü katında banka şubelerine yer açmak için değişikliğe gideceklerini açıklayan Şener, bunun kendileri için zor bir iş olmadığını, ancak uygulamanın yolcuların geçiş süresini uzatacağına dikkat çekti.

YOLCU SAYSISI DÜŞERSE

50 dolar uygulamasının, devlete bir yıllık getirisinini 200 milyon doları geçmeyeceğini belirten Şener, ‘‘Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor. 200 milyon dolar için böyle bir çağdışı uygulamaya gidilmesinin ne kadar doğru olduğunu düşünmek gerek’’ diye konuştu. Uygulamanın 2002 yılında Türkiye'ye gelecek turist miktarını da düşüreceğini belirten Şener, şunları söyledi:

‘‘Koltuklar karşılıklı olarak satılıyor. Siz onlara böyle bir uygulama yaparsanız onların turizm şirketlerinden Türkiye tatili pazarlamasını nasıl beklersiniz. 50 dolar, Avrupa uçak biletlerinin yüzde 20 zam görmesi anlamına geliyor. Bu ciddi maliyet yurtışına çıkışları özellikle de 3-4 günlük turları ortadan kaldıracaktır.’’

Dış hatlar terminalini kullanan yolcu sayısının kendilerini nasıl etkileyeceği sorusunu ise Şener, şöyle yanıtladı: ‘‘İhaleyi her yıl 4 milyon yolcu garantisi ile aldık. Her yolcu için 15 dolar alıyoruz. Bu sayının üstünü devlete ödüyoruz. Sayının 4 milyonun altına düşmesi durumunda ise devlet bize bu ödemeyi yapacak. O yüzden de yolcu sayısının düşmesi bizi değil, devleti etkiler.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı