Gündem Haberleri

  50 bin kişilik sivil sınır ordusuna az kaldı

  Turan YILMAZ
  06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, sınır güvenliğini sağlamak için 50 bin kişilik sivil sınır ordusu hazırlığında sona gelindiğini açıkladı.

  AB modeli bu yeni oluşuma ilişkin tasarıyı yakında Bakanlar Kurulu’na sunacağını, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olacak bu kolluğun görevi 2014- 2015’te devralacağını belirten Atalay, şu açıklamalarda bulundu: “Tüm AB ülkeleri bu sisteme geçti. Yeni bir kolluk sisteminde sınır konusunda eğitilen, uzman kişiler görev alıyor. Şu anda bizde sınır yönetiminin bir kısmı Kara Kuvvetleri’nde, küçük bir kısmı Jandarmada, sahiller sahil güvenlikte. Bunlar entegre sınır yönetimi dediğimiz tek yapı altında olacak. Bunlar ne asker, ne polis olacak, adı sınır kolluğu olacak. Polis Akademisi’nde entegre sınır yönetimiyle ilgili bir bölüm açtık, önümüzdeki yıl da yüksekokul açacağız, bunlar orada yetişecekler. Bu konu AB ile yürütülen 24’üncü fasılın açılma şartlarından biri. Onu tamamlıyoruz.
  Sınırlarımız sorunlu
  Ben biliyorum, bütün sınırlarımızda yasadışı göç, insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı var. Bütün bunlarla ilgili çalışmamız gerekiyor. Sadece Yunanistan’la da değil. Yunanistan’la zaman zaman bu iş biraz kabarır, zaman zaman çözülür, yahut daha minimum düzeye gider. Sınır yönetimi konusunda darlıklara düşmeden, çok çalışmamız gerekiyor. Yunanistan ile görüşmelerimiz sürüyor. (Türk sınırına çekilecek çit) Yunanistan ile aramızda bir sorun gibi de algılanmasın. Bu, iki tarafın da üzerinde çalıştığı bir konudur.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı