50 bin fazla araç satıldı

A.A.
07.08.2009 - 11:34 | Son Güncelleme:

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminin sektöre nefes aldırdığını, fazla stokların eridiğini bildirerek, “ayrıca vatandaşlarımız bunu bir fırsat olarak gördükleri için ciddi anlamda otomobil alma şansı buldular. 3 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre 50 bin adetten fazla araç satıldı. Bu önemli bir kazanımdır” dedi.

Aybar, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin finansal verilerinin olumlu olmasından ötürü, bu noktada finansal açıdan fazla sıkıntı çekilmeyeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Ancak reel sektörün tüm dünyayla bütünleşmiş olmasından dolayı, sıkıntının ülkede de hissedildiğini dile getiren Aybar, “Özellikle otomotiv sektörünün Avrupa Birliğine entegre olduğunu unutmamak lazım. Bu noktada, Avrupa pazarları çöktükçe, Avrupa'da işler kötüye gittikçe, oraya yatırım yapan sektörümüzün yatırım tarafı da durumdan etkilendi” dedi.

Finansal kuruluşların, Türkiye'deki otomobil satın alımlarında son derece önemli bir enstrüman olan finansal kredi çözümlerini engellemeye başlamasıyla otomobillerin satılamaz olduğunu vurgulayan Aybar, bununla birlikte satışların otomatik olarak düştüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:

“Nitekim 2008 yılının ekim ayından başlayarak pazarda ciddi anlamda düşüşler yaşamaya başladık. Bunlar yüzde 50 ve 60'lara varan düşüşler oldu. Tüm ümitlerimiz kaybolmuş bir şekilde 2009 yılına girdik. 2009 yılının ilk 3 ayı ne yazık ki yine aynı trendle devam etti. Tam bu noktada bir çözüm beklerken hükümetten konuyla ilgili bir açıklama geldi. 15 Martta başlayan ve 15 Hazirana kadar süren bir ÖTV dönemi yaşadık.

Eğer bu dönem yaşanmasıydı sektör ciddi bir stok yüküyle karşı karşıya gelecekti. Sanayisi tamamen stoğa bağlı sektör, erimeyen stokla ciddi sorunlar yaşayabilirdi. Hatta bazı yatırımları tamamen kaybedebilir, var olan mevcut yatırımların bazılarını da yitirebilirdik. Yaşanan ÖTV dönemi sektörümüze çok şükür ki bir nefes aldırdı. Fazla stok gitti, ayrıca vatandaşlarımız bunu bir fırsat olarak gördükleri için ciddi anlamda otomobil alma şansı buldular.”

Mutluluk veren diğer bir olayın, ülkedeki fabrikaların tam kapasiteyle çalışmaya başlaması olduğunu kaydeden Aybar, Türkiye'nin bu anlamda önemli bir dönem yaşadığını, vatandaşların ekonomik araçlar alabildiğini söyledi.
ÖTV indiriminin yapıldığı üç aylık döneme bakıldığında, geçen yılın rakamlarına göre 50 bin adetten fazla otomobil satıldığını ve bunun çok önemli bir kazanım olduğunu belirten Aybar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ancak ticari araçlarda eskisi gibi bir hareketlilik olmadı. Bunun nedeni ise maalesef, ticari araçların üzerinde bulunan fazla ÖTV. Tabii onlarda yapılan indirim diğer modellere göre çok cüzi kaldı. Bu duruma rağmen, ticari araç satışlarına bakıldığında geçen yılın rakamlarına göre yüzde 7'lik bir büyüme kat ettiğini, toplam pazarınsa yüzde 34 civarında büyüdüğünü gördük.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı