Gündem Haberleri

GÜNDEM

  50 bin ciftin nikahı geçersiz sayılacak

  Hürriyet Haber
  20.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.01.1999 - 00:01

  Bulgaristan'da son sekiz yıldır, yasal olarak hiçbir yetkisi olmayan şirketler tarafından kıyılan nikahların geçersiz olduğu ortaya çıktı.

  Yıllar önce evlenerek aile kuran, çoluk çocuğa karışan ve sayıları 50 bini aşan çift, kıyılan nikahlarının geçersiz olduğunu öğrenince şok oldu. Ülkeyi karıştıran olay, Rusçuk Kenti'nde bir çiftin boşanmak için mahkemeye başvurmasıyla ortaya çıktı. Taraflardan birinin avukatı, boşanma kararı alması beklenen yargıca, ‘‘Bu çiftin boşanması söz konusu olamaz. Çünkü, özel bir şirketin kıydığı bu nikahın yasal niteliği bulunmuyor’’ demesiyle, yetkili makamlar harekete geçerek bir araştırma yaptı.

  Hiçbiri yasal değil

  Araştırma sonucu su yüzüne çıkan gerçek, birçok Bulgar vatandaşının şaşkınlığa uğramasına neden oldu. Nikahları kıyan tescil büroları, 1990 yılının sonlarına kadar, yerel yönetimlere bağlı çalışıyordu. Ancak bu tarihten sonra, hepsi özel şirketlere bağlandı. Bu büroların yetkileri devlet tarafından yenilenmeyince, kıydıkları nikahların da yasallığı ortadan kalktı. Ülkede evliliğin geçerli olması için, tescil bürolarının belediyeden sertifika alması gerekiyor.

  Yetkililer çare arıyor

  Olayın gazetelere yansıması üzerine, paniğe kapılan çiftler, yerel yönetimlere başvurdu. Bir açıklama yapan Çalışma Bakanlığı sicil dairesi yetkilisi Snezhana Georgieva da, bundan halkın sorumlu tutulamayacağını, çünkü yaptıkları işin yanlış olduğu yolunda uyarılmadıklarını söyledi. Ülkeyi karıştıran yanlışı düzeltmek için kolları sıvayan Adalet Bakanlığı da, söz konusu evliliklerin geçerli sayılabilmesi için yasa tasarısı hazırlandığını açıkladı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı