Gündem Haberleri

  5 yıllık kan davası barışla noktalandı

  Mehmet Halis İŞ/MİDYAT(Mardin), (DHA)
  27.04.2009 - 12:56 | Son Güncelleme:

  MARDİN’ın Midyat İlçesi’nde 5 yıl önce 22 yaşındaki Rıza Alkol’un tabancayla vurulup öldürülmesi üzerine Akyol ve Aksoy aileleri arasında başlayan kan davası, barışla sonuçlandı. Aksoy ailesi, Alkol ailesine 100 bin TL ‘kan parası’ ödedi.

  Midyat’ın Gülveren Köyü’nde 5 yıl önce çıkan silahlı kavgada Rıza Alkol, tabancayla vurulup öldürülürken, cinayetle ilgili Hamza Aksoy tutuklanıp cezaevine konuldu. Cinayetin ardından iki aile arasında kan davası başladı ve 180 haneli köyde 35 hane olan Aksoy ailesi, köyü terk edip başka yerlere göç etti. İki aile arasında süren kan davasını sonuçlandırmak için Midyat’ın ileri gelen Çelebi ve Delmemika aşireti ile dini alimlerinden Beşir Aksoy devreye girdi. Girişimlerin sonuç vermesi üzerine Gülveren Köyü Camii’nde aileleri barıştırmak için tören düzenlendi. İki aile fertleri ve aşiret liderlerinin biraraya geldiği barış törenine yaklaşık 1000 kişi katıldı. Barış gereği Aksoy ailesi, Alkol ailesine 100 bin TL ‘kan parası’ ödedi.

  ‘KAN DAVASI İLKELLİK’

  Delmemika Aşireti Lideri Abdullah Taş barış töreninde yaptığı konuşmada, kan davasının ilkel bir davranış olduğunu, davalar nedeniyle annelerin çocuksuz, çocukların babasız, kadınların kocasız kaldığını söyledi. Taş şöyle dedi:

  “Birçok ocağa ateş düşüren bu ilkel tutum ve davranışlar dinimizce de haram kılınmıştır. Uğraşlarımız sonucunda kan davasından vazgeçerek barışmaya karar veren Alkol ve Aksoy ailelerini tebrik ediyorum. Bugün burada mutlu bir ana şahit olduk. Güneydoğu’da kanayan yara haline gelen kan davalarının artık barışla noktalanmasını istiyoruz. Her iki aileye barış adına gösterdikleri katkıdan dolayı teşekkür ediyorum.”

  Konuşmanın ardından Alkol ailesinin lideri İsmail Alkol ile Aksoy ailesinin lideri Nusrettin Aksoy tokalaşıp birbirlerine sarılarak kan davasına son verdiklerini ilan etti. Daha sonra barış törenine katılanlara yemek ikram edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı