5 yıllık kalkınma planları sadece lafta kalıyor

Hürriyet Haber
28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kalkınma hedeflerini ortaya koymak için 5 yılda bir hazırlanan Kalkınma Planlarının ‘temennir’ olmaktan öteye gidemediği ortaya çıktı. Son 4 yıl içerisinde öngörülen 1018 yasal düzenlemeden yalnızca 49'nun gerçekleştiği saptandı.

TÜRKİYE'nin kalkınma hedeflerini ortaya koymak için her 5 yılda bir hazırlanan Kalkınma Planlarının ‘gerçekleymeyen temenniler’ olmaktan öteye gidemediği ortaya çıktı. Son 4 yıl içerisinde 7'nci Kalkınma Planında öngörülen 1018 yasal düzenlemeden yalnızca 49'nun gerçekleştiği saptandı.

1996 yılında uygulamaya konulan 7. 5 yıllık Kalkınma Planı'nda öngörülen yatırım projelerin gerçekleşmesi için ‘zorunlu ve acil’ olarak yapılması gereken yasal düzenlemeler de sıralandı. Her yıl için ayrı ayrı yapılması istenen hukuki ve kurumsal düzenlemeler dev bir liste oluşturdu. Kalkınma Planı'nda 1996 yılı sonuna kadar yapılması gereken yasal düzenlemeler 232 olarak belirtildi. Ancak, bu sürede yalnızca 9 adedi gerçekleştirildi. 1997 yılında ise 267 yasanın değiştirilmesi ya da kamusal düzenleme yapılması gerektiğini bildirildi. Bunun ise ancak 13'i yapılabildi. Ayrı durum 1998 yılı için de geçerli oldu. Bu yıl 279 yasal düzenlemeden ancak 14'i gerçekleştirildi. 1999 yılın için öngörülen zorunlu düzenlemenin sayısı 240 olarak belirlendi. Gerçekleşme miktarı ise 14'de kaldı. Böylece Kalkınma Planı içerisinde öngörülen toplam bin 18 düzenlemeden yalnızca 49'unun yapıldığı ortaya çıktı. Gerçekleşme oranı yüzde 5'de kalırken, 73 düzenlemenin de kısmen yerine getirildi.

YENİSİ HAZIRLANIYOR

Devlet Bakanı Recep Önal'ın ANAP'lı Ertuğrul Yalçınbayır'ın soru önergesine verdiği yanıtta ortaya çıkan bu gerçek, hükümetlerin kalkınma planlarına sadık kalmadığını ve planlarda yeralan çalışmaların ‘temenniden’ öteye gidemediğini ortaya koydu. Yalçınbayır, hükümetlerin ‘niyet eksikliği ve bakanlıklar arasında koordinasyon yetesizliği’ nedeniyle planda öngörülen hiç bir çalışmanının hayata geçirilmediğini belirtti.

Soru önergesinde 8'nci 5 Yıllık Kalkınma Planı hazırlıklarıyla ilgili de bilgi verildi. Yeni planın hazırlıkları için Başbakanlığın yayınladığı genelgeyle Özel İhtisas Komisyonları kurulduğu belirtildi. Özel, kamu ve üniversite temsilcilerinden oluşan 98 komisyon, 5 yıl boyunca Türkiye'de yapılacak yatırımlar ve gerçekleştirilecek projeleri belirleyecek. 2 bin 400 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalarının sonunda 5 yıl boyunca gerekli yasal düzenlemelere yer veriyecek. Bunların sayısının da binden fazla olacağı belirtiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı