Gündem Haberleri

  5 yıldızlı otel konforunda devlet hastanesi

  A.A
  03.02.2011 - 10:20 | Son Güncelleme:

  Van'da, 2008 yılında yapımına başlanan ve Nisan ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılması planlanan Bölge Eğitim ve Uygulama Hastanesi, fiziki yapısı, donanımı ve vereceği hizmetle 5 yıldızlı otel konforunda.

  Sağlık Bakanlığı tarafından Van-Edremit karayolu üzerinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresince inşa edilen Bölge Eğitim ve Uygulama Hastanesi, sadece Vanlıların değil, bölge halkının da umudu oldu. Hastanenin faaliyete geçmesiyle Van başta olmak üzere Bitlis, Hakkari, Muş ve Ağrı'daki hastalara da tedavi hizmeti sunacak olan 82 bin metrekare kapalı alana kurulu hastanede, yüzde 75'i tek kişilik odalarda toplam 400 yatak, 18 ameliyathane, 65 yataklı yoğun bakım ünitesi, helikopter pisti, 20 asansör ve 2 bin metrekarelik Acil Servis ünitesi bulunuyor.

  Vali Münir Karaloğlu, Bölge Eğitim ve Uygulama Hastanesi inşaatının tamamlandığını belirterek, hastanenin tefriş işlemleri ile araç-gereç ve odaların donanımıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Hastaneyi 1 Nisan 2011'de hasta kabul edecek seviyeye getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Karaloğlu, hastanenin, Nisan ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmasının planlandığını bildirdi.

  /images/100/0x0/55eafff7f018fbb8f8a47378Karaloğlu, sadece Van halkı için değil, bölge halkı için de büyük öneme sahip olan hastanenin, adeta 5 yıldızlı bir otel konforunda donatıldığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

  “Yataklarının yüzde 75'i tek kişilik. Her odada banyosu, lavabosu olan son derece konforlu bir hastane inşa edildi. Hastanemiz şu anda Van'daki bütün hastanelerin kapalı mekanlarından daha fazla kapalı alana sahip. Yaklaşık 82 bin metrekare kapalı alanı var. Van, bölgenin 3. basamak sağlık hizmetleri merkezi. Bu nedenle hastane sadece Van'a hizmet etmeyecek. Aynı zamanda bölgeye de hizmet edecek. Hakkari, Muş, Bitlis ve Ağrı'daki hastalar da hastanemizde tedavi görecek. Hastane açıldığında sağlık hizmetlerindeki kalite artışını vatandaşlarımız yaşayarak görecek. İnşallah vatandaşlarımızın hastane ihtiyacı olmaz, ama olduğunda kendilerine son derece çağdaş, standardı yüksek bir mekanda hizmet etme şansı bulacağız.”

  Yeni hastaneler yapılacak

  Hastanenin yapıldığı 170 bin metrekarelik açık alanın yanında bulunan 50 bin metrekarelik yerin de Sağlık Bakanlığına tahsis edildiğini anlatan Karaloğlu, söz konusu alanda bakanlık tarafından bu yıl içerisinde 200 yataklı Kadın, Çocuk ve Doğum Hastanesi inşaatına başlanacağını bildirdi.

  Münir Karaloğlu, aynı alanda Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi, Onkoloji Hastanesi ve adli güvenliği olan Psikolojik Hastalıklar Hastanesi yapılacağını da vurgulayarak, “Hastanelerin tamamlanmasıyla bölge tamamen sağlık kampüsü haline gelecek. İlimizde özellikle onkoloji hastalıkları konusunda bir sıkıntımız var. Bölgemizdeki hastalar ya Erzurum ya da Ankara'ya gitmek durumunda kalıyor. Onkoloji Hastanesi bittikten sonra hem Van, hem de bölge halkına önemli bir hizmet sunmuş olacağız” dedi.

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesinde yapımı devam eden 400 yataklı Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi inşaatının da yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade eden Karaloğlu, Van'ın, 2011 yılında yeni yapılan hastaneler ile sağlıkta çıtayı daha yukarılara taşıyarak, basamak atlayacağını sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı