« Hürriyet.com.tr

5 yıldızlı bal

Bugüne kadar onlarca devlet başkanı, yüzlerce ünlü konuk ağırlayan İstanbul Swissotel The Bosphorus mayıstan beri 50 bin minik ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Ancak bu ziyaretçilere yaklaşırken dikkatli olmakta fayda var çünkü sizi tehdit görürlerse her an sokabilirler.

Ceren ARSEVEN-carseven@hurriyet.com.tr
X

İstanbul’un lüks otellerinden, Maçka’daki Swissotel The Bosphorus’un bahçesindeyiz. Patikanın bitimine geliyor fakat yürümeye devam ediyoruz. Bir süre sonra çitle çevrilmiş bir alan gözümüze çarpıyor. Karşımızda içlerinde 50 bin arı bulunan beş kovan var. Gün boyu çiçekten çiçeğe gezen bu çalışkan canlılar yine görev başında. Kovanlardaki binlerce arı her gün kilometrelerce uçarak polen topluyor.
Şehrin merkezindeki bu kovanlarda çok özel bir bal üretiliyor. Amaç belli; otelin restoranındaki özel yemekler ve SPA’sındaki özel bakımlarda kullanmak üzere bal üretirken bir yandan da doğaya katkıda bulunmak. Nasıl mı? Arılar çiçekten çiçeğe uçarken polenleşmeyi yani çiçeklerin üremesini sağlıyor. Arıcılık hem şehir ortamında bitkilerin üremesi için
fayda sağlıyor hem de taze, gerçek bal üretimini şehre taşıyor.
Arıların nereden satın alınacağına dair araştırmayı otelin Sosyal Sportif Aktiviteler Direktörü Bülent Özdemir yapmış. Bursa’dan satın alınan arılara kovan başına 500 lira ödenmiş. Gece Bursa’daki bir çiftlikten yola çıkan arıları otelde özel bir ekip karşılamış. Otelin terasındaki restoranda bulunan lavantalar arıların en sevdikleri çiçeklerin başında geliyor. Misafirlerin çekinmesine gerek olmadığını söyleyen otel yetkilileri, arılar hakkındaki çok temel bir gerçeği hatırlatıyor; kendisini tehlike altında hissetmeyen arı asla saldırgan davranmaz.
Kovanlardan bu yıl yaklaşık 40 kilo kadar bal elde edileceği tahmin ediliyor. En merak edilen konuysa balın tadı. Bu bahar İstanbul’da ıhlamur ağaçları çok çiçeklendiği için balın ıhlamur aromalı olma ihtimalı yüksek. Fakat bu sorunun cevabı için balın kovanlardan alınacağı eylülü beklemek gerekiyor.

LÜKS ÜRÜN AZ OLURSA KIYMETLİDİR

Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Christian Hirt: “Otellerin şehir içinde bal üretmesi tüm dünyada çok moda. Biz de kendi balımızı üretmek için bu yıl şubat ayında projeyi başlattık. Kovanları önce terasa koymayı düşündük fakat İstanbul çok rüzgârlı olduğu için vazgeçtik. Şehir arıcılığı çevreye de katkı sağlıyor. Sürdürülebilirlik açısından çok önemli.”

ŞEHİRDE ARICILIK ÇOK MODA

Şehirde arıcılık yapmak son dönemlerin en gözde trendlerinden. Paris’teki Opera Garnier’nin çatısında 25 yıldır kovanlar var. Obama’lar Beyaz Saray’ın bahçesinde kendi ballarını üretiyor.

Cemal Vurgun

ARILAR EVCİL HAYVAN GİBİ

Otelde kat hizmetlisi olarak çalışıyorum. Geçen yıllarda kortları iki kere arı bastı. Arıcılık konusunda bilgili olduğumu bilenler beni çağırdı krizi çözeyim diye. Kastamonuluyum. Arıcılık merakım aileden. Sabahları kovanların yanına gidiyorum, günaydın diyorum onlara. Evcil hayvan gibi görüyorum onları. Çalışmalarını izlemekten çok mutlu oluyorum.

Kaynak: Ceren ARSEVEN-carseven@hurriyet.com.tr

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
A’dan Z’ye Paris
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en az ziyaret edilen 16 yeri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bavul hazırlarken yaptığınız 5 hata!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Surların içindeki ilginç köy: Monsaraz
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tek başına köyü öyle bir hale getirdi ki! (Taichung köyü)
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Buzul içinde ilginç yolculuk! İngiliz gezgin öyle şeyler keşfetti ki...