Gündem Haberleri

  5 yıldır yürüyen savaş karşıtı İngiliz Türkiye'de

  A.A
  30.10.2008 - 16:37 | Son Güncelleme:

  Savaşları protesto amacıyla 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nden yola çıkan İngiliz Nick Oshea, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine ulaştı.

  Yazar Robin S. Sharma'nın kaleme aldığı “Ferrarisini Satan Bilge” kitabında yaşanan olayların bir benzerini yaşayan evini ve arabasını satan, işinden istifa eden İngiliz Nick Oshea (47), savaş karşıtlığını göstermek için 5 yıldır ülke ülke yürüyor.

  Oshea, yaptığı açıklamada, yürüyüşe çıkmasındaki amacının, dünyada adı ne olursa olsun savaş yaşanmamasına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

  2003 yılında işinden istifa ettikten sonra mal varlığını satarak yürüyüşünü finanse ettiğini anlatan Oshea, savaş olmamasını, insanların barış ve kardeşlik içerisinde yaşamasını istediğini bildirdi.

  Yürüyüşünü New York'tan başlattığını ve daha sonra uçakla Londra'ya geldiğini, buradan yürümeye başlayarak Fransa, Belçika, Almanya, Avusturya, Bosna-Hersek, Makedonya ve Bulgaristan'dan geçerek Türkiye'ye ulaştığını belirten Oshea, 2004 yılında babasının rahatsızlığı nedeniyle 1 yıl süreyle yürüyüşüne ara verdiğini, daha sonra yürüyüşüne kaldığı yerden devam ettiğini kaydetti.

  Yaşamın tüm zevklerinden, dünya insanlarının mutluluğunu dile getirmek için vazgeçtiğini ifade eden Oshea, “Dünyanın bazı ülkeleri İngiltere ve ABD'den korkuyor. Bombaların atılmadığı bir dünyada yaşamak istiyorum. Ben zevklerimden vazgeçerek, insanlar adına güzel ve onurlu bir işe koyuldum” dedi.

  Günde yaklaşık 50 kilometre yürüyebildiğini bildiren Oshea, şöyle devam etti:
  “Türkiye'de çok sıcak karşılandım. Lüleburgaz'da da itfaiyeciler bana çok samimi davrandı. Hamama götürdüler, karnımı doyurdular. Çok sıcak insanlar. 2 hafta sonra ismini çok duyduğum İstanbul'a ulaşacağım. Çok heyecanlıyım. İstanbul'u dolaştıktan sonra, Londra'ya uçakla döneceğim, dinlendikten sonra yürüyüşüme Afrika kıtasından devam edeceğim.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı