Gündem Haberleri

GÜNDEM

  5 yıldır kayıp işadamının cesedi bulundu

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  21.08.2009 - 08:39 | Son Güncelleme: 21.08.2009 - 13:00

  İzmir'in Aliağa İlçesi'nde Ege Metal'i sattıktan sonra 2004'te ortadan kaybolan ve bir daha kendisinden haber alınamayan işadamı Sezai Rahmi Özden'in cesedi bulundu. Polis, Özden'in cesedinin yerini, eski çalışanları olduğu belirtilen 10 kişiden birinin itirafları doğrultusunda belirledi.

  CESEDİ 5 YIL SONRA BULUNAN İŞADAMININ FOTOĞRAFLARI

  Aliağa'daki Sözden Demirçelik Fabrikası'nın sahibi Sezai Rahmi Özden, 2002 yılında borçları nedeniyle banka tarafından el konulan Ege Metal'i satın aldı. Fabrikanın adını 'Say Metal' olarak değiştirdi. İşadamı Özden bir hafta sonra ise Say Metal'in hisselerinin büyük bölümünü Erol Evcil'in adamı olduğu öne sürülen Ahmet Büyükdoğan'a devretti. Bu dönemde silahlı saldırıya uğrayıp ayaklarından kurşunlanan Özden, bir süre sonra kendi fabrikası Sözden Demirçelik'i de elinden çıkardı. Kurşunlama olayının ardından İzmir dışında yaşamaya başlayan, zaman zaman ailesini görmek için kente gelen Özden 11 Ekim 2004'de eşi Zehra Özden'i arayıp, “Yurtdışına gidiyorum bir müddet görüşemeyeceğiz” dedikten sonra telefonu kapattı. O günden sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Özden'in eşiyle konuşmasından bir gün önce İstanbul'daki bir akaryakıt istasyonundan benzin aldığı belirlendi, ancak daha sonra nereye gittiği anlaşılamadı.

  AİLE GAİPLİK BAŞVURUSUNDA BULUNDU
  Yıllardır haber alınamayan Özden'in ailesi 2009 yılı başında avukatları Mürsel Ünlü aracılığıyla Karşıyaka Asliye Hukuk Mahkemesi'ne işadamının ‘gaip’ sayılması için başvurdu.

  İşadamının hukuki haklarının mirasçılarına geçmesi için aile adına mahkemeye başvuran İzmir Barosu avukatlarından Mürsel Ünlü, 2004 yılının Ekim ayından bu yana kaybolan Sezai Rahmi Özden'den halen haber alınamadığını belirtti.

  BAŞBAKANLIĞA MEKTUP YAZDI
  İşadamının eşi Zehra Özden, geçen Nisan ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak olayı anlattı. Eşi Sezai Rahmi Özden'in kayıp olduğunu, olayın aydınlatılamadığını belirterek yardım istedi.

  Bunun üzerine verilen talimatla polis yeniden soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında dün düğmeye basan polis, işadamının eski fabrika müdürü olan başkasının el koyacağını öne sürerek Zehra Özden'den Sözden Demirçelik'in hisselerinin büyük bölümünü devralan M.E.'nin de aralarında bulunduğu eski çalışanları ile onların yakınlarından oluşan 10 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerden birinin itirafı doğrultusunda Sezai Rahmi Özden'in öldürülüp, İzmir'in Gaziemir İlçesi'nde 6'ıncı Sanayi Sitesi yakınındaki ağaçlık alana gömüldüğü öğrenildi.

  Dün öğle saatlerinde zanlının gösterdiği yerde iş makineleriyle yapılan kazıda, insan gövdesine ait kemikler bulundu, ancak kafatasına rastlanmadı. Olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü sürdürüldüğü belirtildi. İşadamının hisseleri devralan M.E. tarafından öldürtüldüğü olasılığı üzerinde durulduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı