ANKARA HABERLERİ

5 yılda 170 çocuk istismara uğramış

Deniz BİLİROĞLU
27.11.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Doç. Dr. Figen Şahin, "Merkezimize son beş yılda, 2-16 yaş arasında 170 çocuk getirildi. Bunların yüzde 35’ini ise erkek çocuklar" dedi.

Deniz BİLİROĞLU

GAZİ Üniversitesi Çocuk Koruma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Figen Şahin, Türkiye’de her üç çocuktan birinin yaralanacak boyutta fiziksel istismara maruz kaldığını söyledi.

Belİrtİler

Şahin, "Ankara’da merkezimize başvuran cinsel istismara uğramış çocuk sayısı 170. Bu sayının yüzde 35’ini erkek çocuklar oluşturuyor" dedi. Başvuranlardan daha fazla bilmedikleri olduğunu belirten Şahin şöyle konuştu: Bize gelenler bu buzdağının ucu kadar. Aileler genellikle saklıyorlar. Erkek çocuklar yine erkek çocuklar cinsel tarafından istismara uğruyor. Ama çocuklar genel olarak aile içi ve akranları tarafından istismara uğruyorlar. Belirtileri ise duygusal ve fiziksel olarak anlaşılabilir."

DAVRANIŞLAR

Şahin "Çocuk içine kapanır, kendini suçlayabilir, utanır, okula gitmek istemez, küçük çocuklarda çok aşırı cinsel içerikli davranışlar gözlemlenebilir. Bunların olması illa cinsel istismara uğradığını göstermez" dedi.

Mutlaka tedavi edilmeli

EN önemlisi çocuğun ailesiyle iletişim kurup anlatmasıdır. Bunun için aileden cezalandıracak diye korkmaması gerekir. Aile bu güveni çocuğuna vermeli. Olay ortaya çıktıktan sonra okulda, ailede çok fazla çalkantıya mahal vermemek gerekir. Çünkü bu durum çocuğu olumsuz etkiler. Ancak hukuki işlemlerin de başlatılması gerekir. Bu çocukların çoğuna 6 ay kadar psikolojik tedavi uyguluyoruz. İstismara uğramış çocuklara yaklaşımda sadece tıbbi tedavinin yeterli değil.

Aileler sorunu gizliyor

AİLELER "namus" kavramı içinde şikayetçi olmayınca suçluların başka çocukları taciz etmeye devam ediyor. Bu davranışta tacizcileri adeta teşvik ediyor. Bu çocuklar tedavi edilmedikleri sağlıklı bir birey olarak yaşamaları mümkün değil. Özellikle cinsel istismara uğrayan çocuklara toplumda "namusu kirlendi" gözüyle bakılmasının hem çocuk hem de ailesi için çok üzücü. Bu nedenle ailelerin çoğu kez olayın duyulmaması için uğraşıp şikayette bulunmuyorlar. Bunun sonucunda da suçluların başka çocukları taciz etmeye devam ediyorlar."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 5 yılda 170 çocuk istismara uğramış haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Temmuz 2018, Cuma
 • İmsak
  03:42
 • Guneş
  05:29
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:21
 • Yatsı
  22:01
Sayfa Başı