ESKİŞEHİR HABERLERİ

5 Yılda 10 Bin 318 Sokak Hayvanına Kuduz Aşısı Yapıldı

IHA
28.09.2015 - 15:44Son Güncelleme :

KUDUZ AŞISI ÇALIŞMASI

IHA

Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yusuf Selek 2010 yılından bugüne kadar 10 bin 318 sokak hayvanına kuduz aşısı yaparak üzerilerine düşen görevi titizlikle yerine getirdiklerini belirtti.
Selek, son yıllarda ülkemizde kuduz vaka sayısı belirgin derecede azalmış olmasına rağmen, toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalığın artırılması amacıyla 2007 yılından itibaren 28 Eylül tarihi Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Dünya Kuduz Günü’ olarak belirlenene gün ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yusuf Selek yaptığı açıklamada, kuduzun zoonoz bir hastalık olduğunu belirterek, “Kuduz, insanlar dahil bütün sıcakkanlı memelilerde görülebilen, beyine yerleşerek felçlere yol açan ve ölümle sonuçlanan bir virüs hastalığıdır. Ülkemizde kurt, tilki, çakal, yaban kedisi, kokarca ve gelincik gibi vahşi hayvanlarla; köpek, kedi, sığır koyun, keçi ve at gibi evcil hayvanlar hastalığa yakalanabilen hayvanlardır. İnsanlara bulaşması ise kuduza yakalanmış bir hayvanın ısırmasıyla veya kuduz hayvanın salyasının açık yaraya, kesik, sıyrık veya çatlak deriye; göz, ağız veya buruna temas etmesiyle, kuduz hayvanın etinin ve sütünün çiğ olarak tüketilmesiyle bulaşır. İnsanlarda bu hastalığın belirtiler başladıktan sonra tedavisi yoktur. Herhangi bir ısırık vakasında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ancak insanlara bulaşmasını engellemek için evcil kedi ve köpekler kuduza karşı her sene mutlaka aşılatılmalıdır. Sokak hayvanların aşılanması ise belediyeler tarafından yapılmaktadır. Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak da 2010 yılından bugüne kadar 10 bin 318 sokak hayvanına kuduz aşısı yaparak üzerine düşen görevi titizlikle yerine getirmektedir. çevrede başıboş, hasta, garip davranışlar sergileyen veya ölmüş hayvan görüldüğünde ilgili belediyeler, muhtarlıklar, Gıda Tarım Hayvancılık il veya ilçe müdürlüklerine haber verilmelidir” diye belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden 5 Yılda 10 Bin 318 Sokak Hayvanına Kuduz Aşısı Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 15 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 5 Yılda 10 Bin 318 Sokak Hayvanına Kuduz Aşısı Yapıldı haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:08
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:17
  • Yatsı
   19:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı