Dünya Haberleri

  5 yıl sonra "Go Home Yankee" gösterisi

  Hürriyet Haber
  18.10.2008 - 13:23 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Irak operasyonu Mart 2003te başlamıştı. Nisan 2003'te ise ABD askerleri Bağdat'a girmişti. O gün binlerce Iraklı, ABD askerlerine el sallamıştı. Aradan 5 yıl geçti, bugün onbinlerce Iraklı Bağdat'ta ABD işgaline karşı dev bir gösteri yaptı.

  Bağdat'ta bugün

  Bağdat 5 yıl önce

  Saddam'ın Bağdat'taki heykeli yıkılırken ABD askerlerine alkış tutan Iraklılar, hiç de umduklarını bulamadılar. Dikta rejimi bitiyor diye sevinenler bile ABD ile birlikte beterini yaşadı.

  Aradan 5 yıl geçti, bugün Bağdat'da onbinlerce Iraklı sokaklara dökülüp ABD karşıtı dev bir gösteri yaptı.

  Iraklı Şii lideri Mukteda El Sadr, aylardır müzakereleri süren ABD-Irak güvenlik anlaşmasını reddetmeleri için Irak meclisine çağrı yaptı. Sadr'ın yardımcısı Şeyh Abdülhadi El Muhammedavi, Bağdat'ta güvenlik anlaşmasına karşı gösteri düzenleyen binlerce kişiye El Sadr'ın mesajını okudu.

  Mukteda El Sadr'ın mesajında, "Anlaşmanın topraklarımızdaki işgali durduracağını ve Irak'a bağımsızlığını vereceğini kim söylüyorsa o yalancıdır" dediği belirtildi.
  Sadr, bu anlaşmanın Irak'ı ve hükümetini "yıllar boyunca damgalayacağını" kaydetti.

  Protesto gösterisinde, çoğunluğu genç erkeklerden oluşan kalabalığın Irak bayrakları taşıdığı ve "Anlaşmaya hayır", "Irak'a evet" sloganları attıkları kaydedildi.
  Sadr portreleri taşıyan ve Amerikan karşıtı sloganlar da atan protestocuların, Sadr Kenti mahallesinden merkezdeki Mustansiriye meydanına yürüdüğü belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı