"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

5 yıl şampiyonluğu unutun Galatasaray’ın geleceğini kurtarın

DİVAN Otel’in 50’nci kuruluş yıldönümü gecesinde Koç Holding CEO’su, koyu Fenerli Bülend Özaydınlı ile Koç Ailesi’nin damadı, Kıraça Holding’in patronu İnan Kıraç’ı (Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı) sohbet ederken görünce hemen yanlarına gittim.

Amacım camianın etkili ismi olan İnan Kıraç’tan, "Galatasaray nasıl kurtulur?" sorusuna yanıt bulmaktı. O sırada Fenerbahçe Asbaşkanı Murat Özaydınlı yaklaştı, Kıraç takıldı: "Galatasaray güçlü olmazsa ligin tadı kaçar. Galatasaray’ın mali yapısının güçlenmesini siz de istemelisiniz..."

Murat Özaydınlı, fırsatı kaçırmadı: "Biz de zirvede yalnız kalmak istemeyiz ama anlaşılan arayı yine çok açacağız, kusura bakmayın..."

Murat Özaydınlı, "gol"ünü atıp, başka tarafa yönelince, İnan Kıraç’la Galatasaray’ı konuşmaya başladık. Kıraç, Galatasaray için kurtuluş reçetesini şöyle verdi: "Selahattin Abi’yi (Beyazıt) sadece Riva Projesi’nin başına getirmek yetmez. Selahattin Abi başkanlığında üç-beş kişilik komite kurulmalı. Bu komite, Galatasaray’ın tüm gayrimenkullerini içinde toplayacak bir portföy oluşturmalı. Bakmayın siz Galatasaray’ın bugün içinde bulunduğu mali sıkıntıya. Aslında gayrimenkul açısından en zengin kulüptür. Galatasaray bu gayrimenkulleri değerlendirmenin yolunu mutlaka bulmalı. Bunu en iyi yapacak isim de Selahattin Abi’dir..."

Öyleyse Riva Projesi için kurulan komite en azından doğru bir adım mı? İnan Kıraç, tam o görüşte değil: "Çok kalabalık komiteden kolay sonuç alınamaz. Her kafadan bir ses çıkar, sonuca ulaşmak zor olur. En iyisi daha dar kadroyla çalışmak."

Kıraç
, gayrimenkullerle ilgili önerilerini anlatırken, bir de örnek verdi: "Galatasaray, Ali Sami Yen Stadı’nın yanındaki likör fabrikasını 45 milyon dolara almalı. Gerekirse elini sürmeden 90 milyon dolara başkasına satmasını becerebilmeli..."

Kıraç, ilginç bir saptama daha yaptı: "Bugün Galatasaray’a birinin çıkarıp 100 milyon dolar vermesi, kalıcı sportif başarıya yetmez. Şimdiki anlayışla üç-beş yabancı futbolcu alınır, belki o şekilde şampiyonluğa oynar. Ancak arkası gelmez..."

İnan Kıraç’ın kafasındaki kalıcı sportif başarı formülü daha uzun soluklu: "Galatasaray’ın başına gelecek arkadaş 5 yıl şampiyonluğu unutacak. Paf takımından başlayarak, bu 5 yılda Galatasaray için sağlam temeller atılacak. 5 yıl sonrasına dönük daha güçlü, sportif başarılara imza atmaya aday yepyeni bir takım yaratılacak. Böyle bir planla ortaya çıkanı desteklerim."

Şimdiki başkan Canaydın neden bunu yapamadı? Kıraç, yanıtladı: "Özhan da başlangıçta bu düşüncedeydi ama yapamadı. Aslında Özhan çok iyi niyetli, Galatasaray için sağlığını bile riske attı. Ancak, yönetimde bir türlü takım oyunu ortaya koyamadılar."

Selahattin Beyazıt, "Galatasaray’ın gayrimenkullerinin değeri 800 milyon dolar" diyor...

İnan Kıraç, "Galatasaray kadar gayrimenkul zengini kulüp yok" sözüyle bu tezi güçlendiriyor...

Enka’nın Onursal Başkanı Şarık Tara, "Stat projesine know-how’ımızla bedelsiz katkı yapmaya hazırız" sözü veriyor...

Oysa Galatasaray hálá Unimar’ın patronu Ünal Aysal’dan aldığı paraları "koltuk değneği" yapıp ayakta durmaya çalışıyor. Üstelik Galatasaray Sportif’in yüzde 21’ini de Aysal kapmış bulunuyor.

Galatasaray gayrimenkullerini değerlendirip, yeni başarılara mı imza atacak? Yoksa parça parça Ünal Aysal’ın malı mı olacak?.. En yakın olasılık hangisi?

Şirketimi de bıraktım müzecilik yapıyorum

YILLARCA Koç Holding’in direksiyonunda bulunan, emekli olunca Kıraça Holding’i kuran İnan Kıraç, Galatasaray’a başkan olmayı hiç düşünmez mi?

İnan Kıraç, pek niyetli değil: "Kendi işimi bile arkadaşlarıma bıraktım. Ben artık müzecilik (Suna-İnan Kıraç Vakfı’nın İstanbul’a kazandırdığı Pera Müzesi’ni kastediyor) yapıyorum. Vakıfta mümkün olduğunca daha iyi şeyler yapmaya çalışıyorum. Ayrıca Galatasaray Eğitim Vakfı’nın da başkanıyım."

Kıraç, şahsen başkanlık yarışından uzak dursa da Galatasaray’la yatıp kalkıyor... Kulübün yaşadığı sıkıntılar onu da sarsıyor...

Galatasaray’ın kurtuluş planları için Kıraç gibi iş dünyası önderlerine kulak vermesi gerekiyor...
X