Ege Haberleri

  5 yat limanına start

  Hürriyet Haber
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in yat turizmi açısından yeni keşfedilen bir cazibe noktası olduğunu söyledi.

  Yıldırım, “Yat limanı sayısını 6’dan 23’e, bağlama kapasitesini de bin 965’ten 7 bin 765 adete çıkararak, İzmir’i, Akdeniz’in yat limanı haline getireceğiz” dedi. Bakan Yıldırım, yapılacak yeni tesislerin yap-işlet-devret yöntemiyle hayata geçirilmesini planladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

  “İzmir uzun bir sahil şeridine sahip olmasına karşılık yeterince marina ve yat limanı yok. Bu da bize İzmir’in, İzmir Körfezi’nin çok daha fazla yat limanına ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Birinci grupta Karşıyaka Bostanlı, Bayraklı, İnciraltı, Urla Çeşmealtı ve Şakran yat limanlarını yapacağız. İkinci grupta ise daha dış kıyıda kalan Yenişakran, Dikili, Çeşme Şifne ve Karaburun’a inşa edeceğiz. Altyapılarının bazılarını biz üstleneceğiz. Üstyapıyı yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştireceğiz. Bazılarını da sıfırdan özel şirketlere vereceğiz.

  Bu kapsamda bu yıl yapımı planlanan Karşıyaka, Bayraklı, Şakran, İnciraltı ve Urla yat limanlarına ilişkin etüt-proje, imar planı, ÇED, fizibilite ve oşinografi çalışmalarını içeren ihale çalışmalarına devam ediyoruz. Karşıyaka ve Bayraklı 500’er, İnciraltı 450, Şakran 400, Urla Çeşmealtı 100 yat kapasiteli olacak.”

  Tahmini proje yatırım miktarı:250 milyon TL
  Yaklaşık proje süresi:8 yıl
  Proje süresince istihdam:5.500 kişi/ay
  Proje sonrası istihdam:15.000 kişi/ay
  Ekonomiye toplam katkısı: 100 milyon TL/yıl

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı