ANKARA HABERLERİ

5 yaş çocuğu farklı 6 farklı

Hürriyet Haber
21.08.2012 - 16:35Son Güncelleme : 21.08.2012 - 16:41
Hürriyet Haber

Meltem UZUN

TÜRKİYE Çocuk ve Genç Psikiyatristi Derneği Başkanı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, “5 yaş çocuğunu 6 yaş çocuğunun seviyesinde bir sınıfa soktuğumuzda ona yapamayacağı, uzun süre dikkatini veremeyeceği, anlayamayacağı şeyleri öğretmeye çalışırsınız. Bu durum o çocuğun 6 yaştakilere göre geri kalmasına, onlar kadar başaramamasına yol açacak” dedi.
 Prof. Dr. Çuhadaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilimsel açıdan çocukların fiziksel, psikolojik, duygusal, zihinsel gelişimlerinin doğumdan itibaren çeşitli evreleri olduğunu söyledi.
 Çocukların her seviyede yapabileceği, öğrenebileceği ve başarabileceği şeylerin farklı olduğunu, bu durumun bilimsel olarak da tanımlandığını belirten Çuhadaroğlu, çocuğun ilkokul birinci sınıfa başlayabilmesi için beşinci yaşını tamamlayarak altı yaş seviyesine gelmiş olması gerektiğini ifade etti.
 Prof. Dr. Çuhadaroğlu, şunları kaydetti:
 “Bir çocuğun birinci sınıf ortamında ders dinleyebilmesi ve öğrenebilmesi için el hareketlerinin koordinasyonu dediğimiz birtakım fiziksel becerileri ve dikkat, anlama, akılda tutabilme, uzun süre dinleyebilme gibi zihinsel becerileri kazanması gerekiyor.
 5 yaş çocuğunu alıp da 6 yaş çocuğunun seviyesinde bir sınıfa soktuğumuzda çocuğa yapamayacağı, uzun süre dikkatini verip dinleyemeyeceği, anlayamayacağı şeyleri öğretmeye çalışırsınız. Bu durum kaçınılmaz olarak, o çocuğun 6 yaştakilere göre geri kalmasına, onlar kadar başaramamasına yol açacak. Dolayısıyla da 5 yaş grubu (60-72 aylık) çocuklar birinci sınıfa başladıklarında da kendilerini ‘yapamayan, öğrenemeyen, ötekiler kadar başarılı olamayan’ olarak görmeye ve algılamaya başlayacak. İlkokul birinci sınıfta edinilen bu başarısızlık duygusu çocuğun bütün öğretim hayatını etkiler. Çünkü kendilerine ait güven duygusunu örseliyor ve bozuyor. Çocuğun daha sonraki yıllarda bile bir şeyi başarabileceğine, başarılı bir insan olabileceğine güveni kalmıyor. Güvensizlik ve başarısızlık tohumunu daha birinci sınıfta ekmiş oluyoruz.”
 
5 yaşındaki çocuğa 6 yaşın müfredatı 

5 yaşındaki çocuklara, ancak oyun ortamında bir şeyler öğretilebileceğine işaret eden Çuhadaroğlu, öğretilebilecek şeylerin birinci sınıf düzeyinde olmaması gerektiğine dikkati çekti.
 Dünyada okul öncesi eğitim uygulamalarının bu nedenle hayata geçirildiğini anlatan Prof. Dr. Çuhadaroğlu, “Dünyadaki uygulamalar bizde ana sınıfı eğitimine denk düşüyor, ama onların düzeyi, öğretilecek ve çocuğun başarması beklenilen şey farklı. Çocuk, orada kendini iyi hissetme duygusu kazanıyor” dedi.
 5 yaş ile 6 yaş çocuğa aynı ortamda aynı seviyede öğrenmelerini bekleyerek öğretmeye çalışmanın kaçınılmaz olarak 5 yaş çocukları örseleyeceğini belirten Çuhadaroğlu, müfredatın 5 yaş çocuğun öğrenebileceği düzeyde hazırlanması gerektiğini söyledi.
 Hayata geçecek uygulamada ise 5 yaş çocuğa 6 yaşın müfredatının uygulanacağının altını çizen Prof. Dr. Çuhadaroğlu, “6 yaş müfredatında hiçbir değişiklik yapılmadı. Ana sınıfı öğretmenleri ile ilkokul öğretmenlerinin yetiştiği okul ve aldığı formasyon farklıdır. Çünkü her yaş çocuğuyla çalışmak farklı bir formasyon gerektirir. Üniversitelerde de bu yüzden her yaş için farklı bölümler var” dedi.
 
 Öğretmenler de zorluk yaşayacak...
 
 Anaokulu çocukları ile ilgili hiçbir formasyona sahip olmayan öğretmenlerin eline bu çocuklar verildiği takdirde öğretmenlerin de zorluk yaşayacağını savunan Prof. Dr. Çuhadaroğlu, “Öğretmenler normalde 6 yaş çocuğundan bekledikleri şeyleri 5 yaş çocuğundan bekleyecekler. Ama 5 yaş çocuğunun öğrenme seviyesi 6 yaş çocuğundan farklıdır. Bu bütün dünyada bilinen bir gerçektir” diye konuştu.
Çuhadaroğlu, Türkiye’de 1985 yılında böyle bir uygulamanın denendiğini, bir yıl sonunda başarısız olması nedeniyle sonlandırıldığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 5 yaş çocuğu farklı 6 farklı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ağustos 2012 tarihinde saat 16 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 5 yaş çocuğu farklı 6 farklı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı