« Hürriyet.com.tr
MENÜ

5 yabancı ve vergi yasası

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Türkiye Futbol Federasyonu bekleneni yaptı. Kulüplerin isteğine de Profesyonel Futbolcular Derneği'ne de birer parmak bal sürdü. Kulüplere dedi ki, ‘‘Sen altı istiyordun, al sana bir eksik.’’ Profesyonel Futbolcular Derneği'ne de, ‘‘Sen 4'te kalsın istiyordun, 6'ya karşıydın, bir eksik karar vererek sana da yaklaştım.’’

Tabii bu karar Haluk Ulusoy Federasyonu'nun mavi boncuk kararlarına bir yenisini ekledi. Türk futbolunun da içine etti. Türkiye'de ligler Nisan ayında bir Futbol Federasyonu talimatıyla başlar ve açıklanır. Bir yıl da, açıklanan koşullarla devam eder. Anane böyledir, kural da böyledir.

Şimdi devre arasında ne hikmetse Ufuk Özertem Bey'in açıklamasıyla -ki çok enteresan bu açıklama- yabancı futbolcu sayısı 5'e çıkarıldı. Bakın Özertem ne diyor: ‘‘Bu karar Türk futbolcusunu hnarekete geçirecek, rekabeti arttıracak.’’ Vay vay vay, sen neymişsin be Ufuk da biz hiç bilememişiz.

<ı>KARAR İPTAL OLUR

Şimdi sıkı durun. Herhangi bir kulübümüz, ‘‘Futbol Federasyonu'nun aldığı bu karar eşitlik ilkesine aykırıdır’’ diyerek önce Futbol Federasyonu'na, sonra da Tahkim Kurulu'na yahut da, mahkemeye müracaat ederse, inanıyorum ki, Futbol Federasyonu'nun aldığı bu karar iptal olur. Tahkim Kurulu'nu neden pas geçtiğimi anlatayım. Bir süre önce hatırlarsanız Tahkim Kurulu'ndan Futbol Federasyonu'nun işine gelmeyenler atıldı. Yerlerine Federasyon'un hık deyicisinin huk deyicileri geldi. O nedenle Tahkim Kurulu'na yapılacak itirazın nasıl sonuçlanacağına siz artık karar verin. Bu Federasyon Yönetimi eninde sonunda gidecek.

Bir kurul ki, Türk futboluna harakiri anlamına gelen bu kararı alıyor ve içlerinde İsmail Dilber, Şeref Has, Suat Mamat, Fethi Heper gibi Milli Takım seviyesine çıkmış futbolcular var, Milli Takım Sorumlusu Selami Özdemir var. Çiçeği burnunda Asbaşkan olmuş, Beşiktaş Kulübü'nde futbol sorumluluğu yapmış Mekki Başak var ve Ata Aksu gibi Gaziantep'te genç Türk futbolcularına büyük imkanlar hazırlamış, zaman zaman yabancı futbolcuya karşı olmuş yeni Asbaşkan var. Söylendiğine göre Başkan Haluk Ulusoy'un da beş yabancıya karşı tutumu var ve en mühimi Ümit ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Gündüz Tekin Onay'ın isyanı olmasına rağmen bu karar nasıl çıkar beyler? Bunu, aklı başında birisi bana anlatsın. Yazıklar olsun doğrusu.

<ı>VERGİ YASASI

Profesyonel futbolcu da vergi verecek. Bu, anayasa gereğidir. Yalnıız, gözden kaçan bir husus var; Türkiye'de bugün beş binin üzerinde profesyonel futbolcu var. Ancak, kalburun üstünde parmakla sayılacak kadar az futbolcu o gazetelerdeki astronomik paraları almaktadırlar. Özellikle İkinci, Üçüncü ligdeki profesyonel futbolcuların durumları yürekler acısıdır. Şampiyon olmaktan düşen takım yöneticileri, mukavelesinde yazan transfer taksitlerini dahi ödememektedir. Bir de üstüne tabii, ceza üstüne ceza. Yukarı baktı ceza, aşağı baktı bir ceza daha. Amaç paraları ödememek. Bir gün Profesyonel Futbolcular Derneği Lokali'ne gelin, müracaat eden, bu konudan yakınan futbolcuların sayısını görünce dudağınız uçuklar. Artı sosyal sigorta primleri dahi ödenmiyor. Federasyon yok ki, denetleyen olsun.

Hiçbir futbolcu vergi vermeyiz demiyor. Ammaa, futbolu bıraktıktan sonra bize de sanatçılara tanınan emeklilik hakkı verilsin diyorlar. Burada çok haklılar. 1994 yılında Tansu Çiller zamanında oran yüzde 55'e çıkarılmak istenmişti. Sonra kulüplerin ve derneğimizin itirazıyla bu oran tekrar stopaja dönüşmüş, yüzde 10 kesinti yüzde 15'e çıkmıştır. Ve Bakanlar Kurulu bir karar daha almıştır, 2000 yılından sonra futbolcular da istisnadan çıkarılacak ve vergi kesintisi yüzde 55'lere kadar çıkacaktır.

Esas yapılması gereken şudur; transferdeki satış bedellerinin kulüplerinde kalan futbolculara yüzde 20'den 40'a çıkarılması ve transfer ücretlerinin tamamının mukavelelere yazılmasıdır. Futbolcuların da bu yazılmazsa mukaveleleri imzalamamasıdır. Biz, Futbol Federasyonu nezdinde, tabii hala sandalyelerinde kalırlarsa, bunun savaşını vereceğiz. Dernek olarak futbolcularımıza bu imkanı kazandırırsak büyük bir iş başarmış oluruz.
Bunları da Beğenebilirsiniz