5. Vites

Hürriyet Haber
15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ufuk SANDIK

Yarın artık çok yakın

Otomobil dünyasının kalbi, çikolataları, saatleri ve bankalarıyla ünlü İsviçre'nin Cenevre kentinde atıyor. 11 Mart 1999'da açılan 69'uncu Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nda geleceğin otomobilleri sergileniyor. Fuara katılan 35 ülkeden 293 firma, 21'inci yüzyıla 1 yıldan az bir süre kala, tasarımlarını 20'inci yüzyılın son Cenevre fuarında sergiliyor.

Burada sergilenen konsept otomobillerin en önemli özelliği, geleceğin otomobilleri hakkında bir fikir vermeleri... Teknolojik gelişmeyle, sanatın yaratıcılığını bir potada eriten otomobil üreticileri ve tasarımcıları, dün sadece sinemalarda bilimkurgu filmlerinde izlediğimiz otomobilleri bugünden fuarda tanıtıyorlar.

BİLGİSAYARLI OTOLAR

Geleceğin otomobillerin ortak özellikleri arasında daha yüksek performans, daha az yakıt tüketimi başta gelirken, otomobillerde PC kullanımının giderek arttığı görülüyor. Günlük hayatın değişmez unsurlarından biri haline gelen bilgisayarlar, gelecek yüzyılın otomobilleri için de vazgeçilmez bir aksesuar... Öyleki, artık otomobiller sahibini sesinden tanıyıp harekete geçiyor. Kapılar ses komutuyla açılıyor, motor ses komutuyla çalışıyor. Otomobil içinde radyo ve benzeri birçok aksesuarı kullanmak için sesle komut vermek yeterli oluyor. Hareket halindeyken elektronik posta göndermek, yönlendirme sistemiyle kaybolmadan adres bulmak da mümkün.

21'inci yüzyılın otoları

Transparan otomobil

Italdesing tarafından geliştirilen konsept otomobil Structure, ilginç tasarımı ve transparan özellikleriyle dikkat çekiyor. Tavanından, kapılarına kadar her tarafı camla kaplı olan otomobilde, sürücü ve yolcuların ferah bir ortamda yolculuk yapmalarını sağlıyor. Bu yıl 30'uncu kuruluş yıldönümünü kutlayan Italdesing'in son tasarımı olan bu otomobil, bir teknoloji harikası olmasının yanı sıra, sanatın tüm incelikleri ve yaratıcılığını da üzerinde topluyor.

Seat'tan Formula

Volkswagen Grubu bünyesindeki Seat'ın Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilediği konsept modeli Formula, fuarın sürprizleri arasında yer aldı. İspanya Barselona'daki dizayn merkezinde geliştirilen Seat Formula, Formula 1 araçlarının özellikleri dikkate alınarak üretilmiş. 4 silindirli 2.0 litrelik turbo motorun kullanıldığı Formula'nın beygir gücü 240. Yüksek performanslı Seat Formula'nın 0'dan 100 km'ye ulaşma süresi 5 saniye, otomobilde en yüksek hız ise 235 kilometre.

Geleceğin ofis otomobili

Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nda otomobil üreticilerinin yanı sıra otomobil tasarımları yapan firmaların geliştirdikleri uçuk tasarımlar da dikkat çekiciydi. I.DE.A Institute firmasının adını taşıyan konsept otomobili IDEAone, gelecek yüzyılda otomobil sektöründeki gelişmeleri ortaya koyuyor. Yüksek performansı, yüksek konforuyla dikkati çeken IDEAone modelinde, bir ofiste kullanılan her türlü aksesuarlar bulunuyor. Bilgisayar, yön bulma cihazı, radar, televizyon, video, faks, telefon sürücünün tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlıyor. Bunun dışında yüksek bir performansa sahip IDEAone'da 3.2 litre 32 valf motor bulunuyor. Bu motorun beygir gücü 355 bhp.

Pregunta: Rüzgar gibi

Lamborghini gibi spor otomobil üreticilerinin şasi ve mekanik aksamlarını tasarlayan Henri Heuliez Group fuarda son tasarımı Pregunta speedster'i sergiledi. Merkezi Torino'da bulunan İtalyan tasarım firması Heuliez'in geliştirdiği ve ‘‘Rüzgar gibi’’ olarak tanımladığı Pregunta iki kişilik bir kupe. Konsept otomobilin ön tarafı spor yarış otolarına benzerken, arkası ise savaş uçaklarını andırıyor. Pregunta'da bulunan 5707 cc hacmindeki motor 530 beygir güç üretiyor. Maksimum hızı 333 km. olan otomobilin 0'dan 100 km'ye 4 saniyede ulaşıyor.

Avantime uzay kupesi

Renault, 21'inci yüzyılın otomobili olarak tanıtılan son modelini fuarda sergiledi. ‘‘Coupespace’’ olarak adlandırılan Avantime konsepti tek hacimli bir kupe. Avantime'da yuvarlak, sert ve dik köşeli hatlar birlikte kullanılmış. Avantime'da bulunan 24 supaplı V6 motor 250 beygir gücünde. Avantime'da bulunan DVD yönlendirme sistemi, aynı zamanda kültürel ve turistik multimedya bilgileri de veriyor.

Bertone'den ‘Bella’

Ünlü İtalyan tasarım firması Bertone, Alfa Romeo 166 kasası üzerine geliştirdiği ‘‘Bella’’ modelini ilk kez fuarda tanıttı. Güzel anlamına gelen Bella, fuardaki en iyi otomobil tasarımı olarak dikkati çekiyor. Köşeli hatlarla yuvarlak hatların birlikte kullanıldığı Bella, sürücüye heyecan veren bir tasarıma sahip. Bu iki kişilik kupe otomobilin, bagaj bölümünde yapılan ufak bir değişiklikle oturma kapasitesi 4 kişiye yükselebiliyor.

Avrupalı Japon konsepti

Cenevre'deki otomobil fuarında, ‘‘gelecek yüzyıla hazırız’’ sloganıyla tanıtım yapan Nissan, yeni konsepti KYXX modelini sergiledi. KYXX konsepti, gelecek yüzyılın değişen ulaşım ihtiyaçları hesaplanarak tasarlandı. Japon Nissan'ın Avrupa'da bulunan Nissan Design Europe (NDE) tarafından geliştirilen KYXX, çevre standartlarına uyum konusunda da öncülük ediyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı