5. Vites

Hürriyet Haber
28.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.09.1998 - 00:01

Ufuk SANDIK

Paris Otomobil Fuarı 100 yaşında

Ekim'in başında kapılarını otomobilseverlere açacak olan Paris Otomobil Fuarı, bu yıl 100'üncü yılını kutluyor. İlki 1898 yılında açılan uluslararası otomobil fuarının, her geçen yıl etkinliği ve büyüklüğü daha artıyor. Dünyanın en büyük fuarları arasında yer alan Paris, iki yılda bir Frankfurt Otomobil Fuarı'yla dönüşümlü olarak yapılıyor. Paris Fuarı en son iki yıl önce 1996 yılında gerçekleşmişti. Bu yılki fuarda, Peugeot 206, Alfa Romeo 166, Ford Focus, Mercedes S serisi, Volkswagen Bora gibi yeni otomobiller, vitrine çıkacak. Bu arada 1-11 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı ile birlikte Paris Expo'da Uluslararası Ticari Araçlar Fuarı'da gerçekleşecek. 18 ülkeden 200 değişik marka ticari araçlarını fuar boyunca sergileme olanağı bulacaklar.

Audi, uzay teknolojisi kullanıyor

Audi A8 modeli, Eylül ayında Washington'da NHTSA (Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Yönetimi) tarafından açıklanan sonuçlara göre US NCAP darbe testinde en yüksek puan olan 5 yıldız aldı. ‘‘Aluminium Space Frame (ASF)’’ (Alüminyum Uzay Kafesi’’ olarak anılan tamamı alüminyumdan oluşan kaporta yapısı ile Audi As, lüks segmentten bir çok otomobilin katıldığı testte en yüksek puanı aldı.

Testler otomobillerin 35 millik bir hızla önden sert bir duvara çarpılması ile gerçekleştiriliyor. Amerika'da pasif araç güvenliği konusunda en etkili ölçüt olarak kabul edilen US NCAP ve diğer darbe testlerindeki fark, NCAP'nin testlerinin 30 mil yerine 35 millik bir hızla gerçekleştirilmesi. Bu çarpışma etkisinin yüzde 36 oranında artmasını sağlıyor.

Audi, şu anda ASF teknolojisini A3 ve A4 modellerinde kapı içlerinde, A6 modelinde ise bağlantılarda ve klima sisteminde kullanıyor. Bu teknoloji ile üretilen ilk otomobil ise A8. Çok yüksek enerji ile sıkıştırılarak üretilen alüminyum kasalar, darbe sırasında ortaya çıkan enerjiyi absorbe eden ön ve arka alanlar ve sert yan bölmeler sayesinde aracın gövdesine dengeli bir şekilde yayarak çarpmanın etkisini yolculara minimim ölçüde yansıtıyor.

ASF teknolojisi yakıtın yanı sıra, çelik kasalar göre hafif yapısı ile yükten de yüzde 40 oranında tasarruf yapılmasını ve daha etkin bir süspansiyon sistemini olanaklı kılıyor. ASF teknolojisi alüminyumun paslanmaz oluşu nedeniyle de galvanizi gereksiz kılıyor.

Otomotivde 28 milyar dolarlık birleşme

Geçen yıl otomotiv sanayiinde dünya ölçeğinde 28 milyar dolarlık birleşme yaşandı. Yaklaşık 750 firma arasında yaşanan birleşme ve işbirliğinin büyüklüğü 28 milyar dolara ulaşırken, bu birleşmelerin daha da artacağı bekleniyor. Sektörde artan birleşmeler özellikle aksam ve parça üreticilerini etkiliyor. Bu artışların nedeni şöyle açıklanıyor:

‘‘Taşıt aracı üreticileri arasındaki artan yoğunlaşma, yan sanayi sayısının azalmasına neden oluyor. Uzak Doğu'da yaşanan kriz, aşırı kapasite ve pazarda beklenenin altındaki gelişmeler yoğunlaşmayı hızlandırıyor. Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş pazarlarının 1997 yılı düzeyinde kalacağı beklentileri, sanayiinin başarıyı devam ettirebilmek amacı ile yeni teknolojileri geliştirmek ve uygulamak için küreselleşmesine neden oluyor.

En hızlı BMW nefes kesiyor

BMW'nin klasik spor otomobili Z3 modelinin kupe versiyonu M Coupe, performansıyla nefesleri kesiyor. M Coupe'nin 3.2 lt'lik 321 beygir gücündeki motoru 250 km'lik maksimum hıza zorlanmadan ulaşıyor. M Coupe 0'dan 100 km. hıza 5.4 sn'de çıkıyor. Diğer Z3 kupe versiyonu olan 2.8 lt hacimli Coupe ise 193 beygir gücüyle, 0'dan 100 km'ye 6.8 saniyede ulaşıyor. Tasarımı ile kullanıcısına sürüş keyfinin yanında farlılık da yaşatan bu model, kullanım zevkini herşeyin üzerinde tutanlar için eşsiz bir seçenek oluşturuyor. İlk olarak yeni 3 serisinde kullanılan çift Vanos sistemine sahip 6 ve 8 silindirli motorlar, 5 ve 7 serisi ile beraber 2.8 cc'lik Z3 Coupe modelinde de kullanılmaya başlanacak. Tüm bunların yanısıra Z3 modellerinde standart donanıma eklenen kapı içi hava yastıkları ile artık tüm BMW modelleri en az 4 hava yastıklı olacak.

Nissan'dan yeni pick-up

Nissan satışını yaptığı pick-up modellerine Pick-up Skystar'ı da ekledi. Her türlü lüks aksesuarın bulunduğu Skystar iki ayrı motor seçeneğiyle 4x2 ve 4x4 olarak piyasaya sürüldü. Skystar 4x4 modelinin anahtar teslim satış fiyatı 5 milyar 990 milyon lira, 4x4 modelinin fiyatı ise 9 milyar 790 milyon lira. Skystar'ın 4x2 seçeneğinde 2664 cc. hacminde turbo dizel motor bulunurken,

4x4 seçeneğinde ise 3153 cc hacminde dizel motor bulunuyor. 4x4 modelinin standart donanımında sürücü hava yastığı, sunroof, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, merkezi kilit, klima, elektrikli kumandalı camlar, radyo-teyp, basamaklı tip arka tampon ve arka cam rezistansı bulunurken, 4x4 modelinde bunlara ilave olarak elektrik kumandalı yan aynalar, auto-hub, kilitli diferansiyel ve yan basamaklar bulunuyor.

Twingo yenilendi

Dünyada sınıfının ilk tek hacimli otomobili Twingo yenilendi. Yenilenen Twingo, eylül ayı sonlarına doğru Türk tüketicisinin beğenisine sunuluyor. İki versiyon olarak satışa sunulacak olan yeni Twingo'da sürücü hava yastığı, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli dikiz aynaları ve elektrikli ön cama ek olarak gövde rengi tampon, hidrolik direksiyon, ön sis farları, yolcu hava yastığı, klima, ısı yalıtımlı (atermik) ön cam ve immobilizer standart olarak sunuluyor. Avrupa ile aynı anda Türkiye pazarına sunulan yeni Twingo'da yeni tip jant

kapakları, gövde rengi tamponlar, tek bir camla birleştirilmiş ön sinyal lambaları ve farlar, yuvarlak sis farları, yeni tasarımlı arka stop lambaları bulunuyor. Yeni Twingo'nun iç bölümünde de değişiklikler bulunuyor. Yeni direksiyon volanı, yeni tip koltuk başlıkları, iç hava sirkülasyonu, sürücü emniyet kemeri uyarısı, yeni tip iç döşemeler iç mekanda görülen değişiklikler. Yeni Twingo'nun motoru eski Twingo ile aynı. 1149 cc. hacmindeki bu motor 60 beygir güç üretiyor. 90 km. sabit hızda 100 km'de yakıt tüketimi ise 4.8 litre.

Bir depoyla 1350 kilometre

1974 yılında piyasaya çıkan ilk modelinden bu yana 17 milyon adet satan Golf'ün yeni kasasının TDI turbo dizel versiyonu da büyük ilgi topluyor. TDI (Turbo Dizel İnjeksiyon) Golf'ün 1.9 lt. motoru 90 beygir güç üretiyor. Direkt yakıt püskürtme işleminin turboyla

birleştirilmesiyle oluşan motor teknolojisinin tanımı olan TDI motorlar, çok güçlü olmasının yanı sıra yakıt ekonomisi açısından da oldukça tutumlu. Golf TDI, yakıt tüketimi konusunda diğer motor seçeneklerine oranla sabit hızda (90 km/s) 1350 km. yol yapabiliyor.

KISALAR

CASTROL'ün 17 Eylül-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği Castrol RX Super Kampanyası'na katılanları büyük armağanlar bekliyor. Katılanlar arasında yapılacak çekilişte bir kişi Mercedes kamyon, 10 bin kişi Castrol yelek ve 7 bin 500 kişi de el feneri kazanacak.

AUDİ Magazin iki yaşına girdi. Otomotivden doğaya, tarihten sanata uzanan geniş yelpazesiyle yayın hayatına devam eden Audi Magazin'in 5'inci sayısında güvenli sürüş teknikleri anlatılıyor.

ANADOLU Isuzu, yeni hafif kamyonu Isuzu NQR'ı piyasaya sundu. 8.5 tonluk azami yüklü ağırlığı ve 146 beygir gücündeki turbo motoru ile dikkat çeken Isuzu NQR, 2 yıl sınırsız km. garantili olarak satılıyor.

LAND Rover 50'inci yılında Unisef projelerine destek vermek için dünyanın dört bir yanını dolaştı. Land Rover gönüllülerinden oluşan 8 kişilik bir ekip 2 Freelander ve 1 Defender'la İstanbul'a geldi.

YOKOHAMA lastiklerinin yeni sırt deseni ‘‘Geolandar’’ tanıtıldı. Türkiye genelindeki bütün Yokohama bayileri, arazi araçları için üretilen yol tutuşu ve konforlu sürüşe olanak sağlayan yeni desenli Yokohama hakkında bilgi aldılar.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı