Gündem Haberleri

GÜNDEM

  5 uçak daha gerekli

  Hürriyet Haber
  10 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 2007 - 01:17

  Türkiye’nin neredeyse bütün bölgelerinde başlayan orman yangınları üzerine orman teşkilatı 24 saat göreve hazır bekliyor. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, etkin mücadele için en az 5 amfibik uçağa daha ihtiyaç olduğunu söyledi. Kahveci yangına acil müdahale için vatandaşlardan ihbar beklediklerini de vurguladı.

  ORMAN Genel Müdürü Osman Kahveci, orman teşkilatının orman yangınlarına karşı "kırmızı alarma" geçtiğini bildirdi. Vatandaşlardan, gördükleri en küçük bir dumanı ’Alo 177 Orman Yangın’ hattına bildirmelerini isteyen Kahveci, şunları söyledi:

  "Orman teşkilatları şu anda kırmızı alarmda. Bütün ormancılık hizmetlerimizi rölantiye aldık. Özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki teşkilatlarımızın tamamı kırmızı alarmda ve 24 saat görev yapabilecek şekilde bekliyor. İş makineleri, arazözlerimiz, hava araçlarımız ve teknik elemanlarımız 24 saat görev yapacak şekilde organizasyona tabi tutuldu. Orman yangınları ulusal felaket. Bununla mücadele sadece orman teşkilatına bırakılamaz. Herkesin elinden geldiğince bize yardımcı olması lazım."

  Kahveci, orman yangınlarına daha hızlı ve etkin müdahale edilmesi için 5 amfibik uçağın alınması gerektiğini bildirdi. Kiralık uçak bulmakta zaman zaman zorluklarla karşılaştıklarını anlatan Kahveci, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Yeni uçak alınması talebini 2008 bütçesine koymak için düşünüyoruz. Bu benim kişisel görüşüm. Nasıl 20 helikopter alma konusunda bir bütçelendirme yaptıysak, elimizdekilerin daha hızlısı ve daha güçlü olan, son model olanları var. Ülkemizin, gerek orman yangınları, gerekse diğer yangınlara müdahale edilebilmesi için en az 5 adet bu uçaklara sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sene bakanımızla görüşüp bunu bütçeye koymayı düşünüyoruz."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı