Ege Haberleri

EGE

  5 trilyonluk vurgun

  Hürriyet Haber
  16 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Şubat 2000 - 00:01

  Gümrüksüz aldıkları transit mazotu piyasaya sürerken suçüstü yakalanan sanıkların, 3 yılda 5 trilyonluk vurgun yaptıkları belirlendi.

  İZMİR'de, limandaki gemilere götürmek için yükledikleri gümrüksüz mazotu, kendi petrol istasyonlarında boşaltmak isteyen 3'ü işyeri sahibi 7 kişi, geçtiğimiz Cuma günü suçüstü yakalandı. Yapılan incelemede, 3 yıldır aynı yöntemi kullandıkları belirlenen sanıkların, bu yolla yaklaşık 5 trilyonluk vurgun yaptıkları belirlendi.

  MAZOT kaçakçılığı yapıldığı ihbarını alan İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Aliağa'daki Petkim Rafinerisi'nden, Alsancak Limanı'ndaki Barbaros 1 isimli Panama bandralı geminin yakıt ihtiyacını karşılamak için mazot alan, Haluk Foçalı ve oğullarına ait Kuzey Yıldızı Denizcilik Şirketi'nin, 35 FP 920, 35 FP 120, 35 FA 677 ve 35 ZK 922 plakalı tankerleri takibe alındı.

  Baskın yapıldı

  İZMİR'E gelen tankerler, limana girmek yerine, Narlıdere'ye gitti. Tankerler, hava karardıktan sonra Haluk Foçalı ve oğulları Tolga ile Tibet Foçalı'ya ait, ‘‘Foçalı'' ve ‘‘Foçalılar'' isimli iki petrol istasyonuna çekildi. Gümrükte basılan mühürler sökülüp, transit mal olduğu için litresi 110 bin liraya alınan mazot, 410 bin liradan satılmak üzere yakıt tanklarına boşaltılmaya başlanınca operasyon yapıldı.

  BENZİN İstasyonu sahipleri Haluk Foçalı (57), oğulları Tolga Foçalı (29), Tibet Foçalı (32), tanker şoförleri Yılmaz Özkarakaya (27), Yaşar Ertuğrul (51), Ahmet Atılgan (40) ve pompacı Arif Gürbüz (43) gözaltına alındı. Tankerlerdeki mazotun faturasını veremeyen sanıklar, suçlarını itiraf etti. İki benzin istasyonu mühürlendi, 35 ton yakıt ve 4 tankere el konuldu.

  FOÇALILAR'IN daha önce de aynı suçtan yakalandıklarını ve bu yüzden gemilere yakıt çektikleri şirketin adını değiştirdiklerini belirten yetkililer, sanıklara İzmir Gümrüğü'nden de yardım edenler bulunduğunu kaydetti.

  Belgeler sahte

  Alsancak Gümrüğü'nde, yakalanan 4 tankerin limana girip, yükünü Barbaros 1 gemisine boşaltmış gibi sahte belgelerin düzenlendiğinin anlaşıldığı ifade edildi.

  SANIKLAR, ‘‘Toplu gümrük kaçakçılığı'' suçundan adliyeye sevkedildi. Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in de, Alsancak Gümrüğü'ndeki sahte belge düzenleyen görevliler hakkında müfettişlere talimat vererek soruşturma başlattığı, kaçak mazotla ilgisi bulunanların da araştırıldığı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı