Dünya Haberleri

  5 soruda Lahey davası

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Miloseviç'i neler bekliyor

  3 Temmuz salı sabahı TSİ 11:00'de ilk kez yargı karşısına çıkacak. Hakkında suçlamalar okunacak ve savunması istenecek. Miloseviç'in kendi savunma ekibi mahkemede hazır olacak. Avukatlarından Branimir Gugl, ‘‘Belgrad'daki yolsuzluk davasında görevli avukatlar, USSM'de de Miloseviç'in savunmasını üstlenecek’’ dedi.

  Hakkındaki suçlamalar neler

  Slobodan Miloseviç'in nisan ayında tutuklanmasına yol açan suçlar iktidarı kötüye kullanmak, yolsuzluk, devlet fonlarından milyarlarca doları yabancı hesaplara aktarmaktı. Ancak USSM, Miloseviç'in 1999'da Kosova'daki etnik temizliğin de hesabını vermesini istiyor. Ocak-Mayıs 1999'da Sırpların yaygın ve sistematik soykırımına hedef olan Racak, Bela Crkva, Velika Krusa, Mali Krusa, Djakovica, Crkolez ve Izbica kasabalarının adı tek, tek anılıyor. Bosna-Hersek ve Hırvatistan'daki savaş suçlarına dair ayrı bir iddianame de hazırlanıyor. Mahkeme yetkilileri tüm suçlamaların tek davada toplanabilmesini umut ediyor.

  Cezasını nerede çekecek

  Lahey'in mahkumlarını cezaevine göndermek için anlaştığı 7 ülke var: Norveç, İsveç, Finlandiya, Fransa, İspanya, İtalya ve Avusturya. USSM, eski devlet başkanını, mahkum olarak kabul edebilecek ülkeye dair bir ipucu vermiyor.

  Lahey nasıl hazırlanıyor

  Mahkeme salonunda daha önce iş toplantıları yapılıyordu. Müthiş teknik donanıma sahip, özellikle basına tüm iletişim olanaklarını sağlayan mekan; davaların görülebileceği bir mahkeme salonuna dönüştürüldü. Hücreler de özel sanıklara minimum konforu sağlayacak şekilde düzenlendi.

  Başka örnek var mı

  Miloseviç 1993'te kurulan USSM'de yargılanacak ilk devlet başkanı olma özelliğine sahip. Şili eski diktatörü Augusto Pinochet'nin yargılanması genelde örnek alınsa da bu mahkemede hesap vermedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı