Gündem Haberleri

  5 polis darbeden tutuklandı

  hurriyet.com.tr - DHA
  04.09.2014 - 09:54 | Son Güncelleme:

  22 Temmuz operasyonunda mahkemeye ilk posta sevk edilen 12 polisten Yakup Saygılı, Kazım Aksoy, Arif İbiş, Mustafa Demirhan ve Hüseyin Korkmaz TCK 312/1’den yani darbeye teşebbüsten tutuklandı.

  22 Temmuz operasyonunun 3. dalgasında gözaltına alınan Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ve eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yardımcısı Kazım Aksoy'un da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı. 7 polis ise serbest bırakıldı.

  22 Temmuz operasyonunun 3. dalgasında mahkemeye sevk edilen 12 polisten aralarında eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın da bulunduğu 5 kişi tutuklandı. 5 polisin TCK 312/1 maddesi "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" gerekçesiyle tutuklandığı öğrenildi.

  Önceki gün adliyeye sevk edilen 17 kişiden tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişinin sorgusu Nöbetçi 1. Sulh Ceza Hakimliğince yapıldı. Sorgu dün gece biterken hakim Bekir Altun kararını bu sabah açıklayacağını belirtti. Hakim Altun, eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yardımcısı Kazım Aksoy, polisler Arif İbiş, Mustafa Demirhan ve Hüseyin Korkmaz'ın tutuklanmasına karar verdi. Hakimlik 6 kişiyi yurtdışına çıkış yasağı koyarak toplam 7 kişinin ise serbest bırakılmasına hükmetti.

  Dün adliyeye sevk edilen 16 kişiden tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 8 kişinin ise sorgusu devam ediyor.

  Tutuklanan polislerden Yakup Saygılı ve Kazım Aksoy...( Sağ ve soldaki)

  5 polis darbeden tutuklandı

  2010 yılında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube’sinde Müdür Yardımcısı olarak görev alan Saygılı, 2012 yılında ise şube müdürlüğüne terfi etti ve bu görevini 17 Aralık operasyonuna kadar yürüttü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı