Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

5 önemli gözlem

SHERIFF maçı kalite açısından lig maçlarından daha kötüydü. Çünkü rakip, Fenerbahçe’den çok geride, oyun gücü kısıtlı bir ekip.

O yüzden Fenerbahçe’nin sadece ülke puanı açısından aldığı puanın sevindirici olduğunu söylememiz gerek. Bunu söyledikten sonra da bu maçla birlikte Fenerbahçe için önemli bazı noktaların ortaya çıktığını hatırlatalım..
Uğur’u unutmayın
1-) Carlos’un gidişiyle Dos Santos solbeke geçti. Santos topa çok hakim. İkiye birleri, ileri çıkışları, adam geçişleri iyi. Ama geri dönüşlerde zaaf yaşıyor. Olabilir. Hiçbir kanat oyuncusu “süpermen” değil. Ama Fenerbahçe’nin şimdiye kadar en büyük sıkıntısı hücuma her iki kanat bekiyle katılmasıydı. Zamanla bunu öğrenen rakipler Fenerbahçe savunmasını kanatlardan vurdular ve ters kademeye giren olmayınca kolay goller yendi. Uğur ve Santos’u düşününce bir ara Milli Takım’da solbek denenen Uğur’un Daum’un kafasında da böyle bir yerde durmasında yarar var..
Topuz sağbeke
2-) Geçen hafta Oğuz Çetin’le birlikteydim. Oğuz, Mehmet Topuz’un sağbekte daha başarılı olacağına inananlardan. Daum, Gökhan’ı öne çekip arkasına koysa Mehmet Topuz hem savunmada sağlıklı bir isim olabilir hem de Gökhan rakip savunmaları çökertebilir.
Kontratakçı yok
3-) Koca Fenerbahçe’nin kontratak yapacak bir oyuncusu yok. Sezon başında Özer’in oynaması gerektiğini yazdık buradan. Oynadı kim kazandı? Şimdi de devre arasında mutlaka yedek de oturabilecek veya forvete rekabet getirebilecek hızlı bir ismin varlığının gerektiğini söylüyorum. 60. dakika rakibi ikiye bir yakalayacaksın, golü atamayacaksın.. Eskişehir’de durum 0-0 iken 6 kişiyle kontratağa çıkıp rakibe yakalanacaksın. Güiza da Semih de iyi “tek vuruşçu”.. Ama çağın istediği tarz hızlı forvet değiller. Fenerbahçe devre arasında Sercan tarzı bir ismi bulup kadrosuna almalı.
Savunma göbeği önemli
4-) Lugano baskı yiyince çok hata yapıyor. Bu yüzden emre mümkün olduğu kadar sakatlanmadan sezonu bitirmeli. Deniz-Selçuk iyi niyetli isimler ama yavaş yavaş Fenerbahçe’de ilkonbir defterini kapatan bir oyun tempoları var. İyi birer savaşçı, iyi birer yedek olabilirler.. Baroni-Emre ikilisinin yokluğunda tabii..
Daum fikir alışverişi yapmalı
5-) Son konu Daum’la ilgili.. Bu kadar yüksek sorumluluk varken kendi odasının karşısındaki isimle haftada en az iki-üç kez “saha içiyle” ilgili fikir alışverişi yapması gerek. Yoksa hikayenin gerisi hep aynıdır, tüm dünyada, pardon Manchester ve Arsenal dışında, faturalar hep aynı kişilere kesilir..

 

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI