5 milyon kişinin KEY'de 2 milyar YTL'si var

Ankara
28.02.2005 - 11:32 | Son Güncelleme:

Bağımsız Sağlık-Sen, 1987-1996 döneminde ücret ve maaşlardan zorunlu olarak kesinti yapılan Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında, 5 milyon çalışan ve emeklinin toplam 2 milyar YTL alacağı bulunduğunu bildirdi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar ve Genel Mali Sekreteri Ali Kansuva, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve TBMM Dilekçe Komisyonu’na birer mektup göndererek, KEY hesaplarının akibetini sordu.

Mektupta; konut edindirme amacıyla maaşlarından kesinti yapılan 1.5 milyonu memur, 3.5 milyonu da SSK’lı olmak üzere toplam 5 milyon çalışan ve emeklinin bu haktan yararlanması gerektiğine işaret edildi. Uygulamanın başından beri adına düzenli olarak kesintiler yapılan bir hak sahibinin toplam anaparasının sadece 6 milyon 156 bin lira olduğu, ancak tasfiyenin başladığı 1999 yılında hak sahipleri için tespit edilen geri ödeme tutarının 114 milyon lira olarak hesaplandığı, bunun yasal faizle birlikte 120 milyon liraya çıktığı anlatıldı.

Mektupta, "Bugün için bu tutarın hangi düzeye geldiği ise henüz belirlenemiyor. Ancak, dolar bazında kabaca bir hesap yapılsa bile; 1999 yılında yaklaşık 290 dolar civarında olan bu tutar, bugün 400 milyon lira anlamına geliyor" denildi.

Sendikanın yaptığı bu belirlemeye göre, 5 milyon kişinin toplam KEY alacağı 2 milyar YTL düzeyinde bulunuyor. Sendika, söz konusu tutarın nakden ve bir defada ödenmesini istiyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı