Gündem Haberleri

GÜNDEM

  5 milyon dolarlık tesis patladı: 3 ölü

  Arif ARSLAN / DHA
  18 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 17 Şubat 2011 - 23:31

  Batman’da petrol sahasında yer alan doğalgaz dolum tesisinde gaz sıkışması nedeniyle meydana gelen patlamada bir bekçi ile taşeron çalışan iki işçi yanarak hayatını kaybetti. Kullanılamaz hale gelen tesis 3 ay önce hizmete girmişti.

  BATMAN’ın Kozluk İlçesi Eskice Köyü yakınlarında bulunan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait Şelmo Petrol Sahası’ndaki Güney Şelmo 1 Doğalgaz Dolum Tesisi’nde dün 12.30 sıralarında gaz sıkışması nedeniyle patlama oldu. Patlamada bekçi Sebahattin Sönük (35) ile taşeron işçiler İbrahim Çelik (37) ile Hasan Hüseyin Deniz (40) yanarak öldü. Patlamayla birlikte dolu ve boş doğal gaz tüpleri 300-500 metrelik alana yayılırken, başta TPAO’ya ait Batman ve çevre ilçelerden bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye araçları sevk edildi. Çıkan yangın itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla söndürüldü. Patlama haberini alan çevre köylerden yaklaşık 2 bin kişi olay yerine gelip, ölenlerin kimliklerinin açıklanmasını bekledi. Jandarma ekipleri yeni bir patlamaya karşı köylüleri olay yerinden uzaklaştırdı.

  TPAO: Ucuz atlattık

  Patlamanın olduğu tesisin yaklaşık 3 ay önce hizmete girdiği ve 5 milyon dolara mal olduğu belirtildi. Tesis, patlamayla birlikte kullanılamaz hale geldi. Olayın ardından Batman Valisi Ahmet Turhan, Batman Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vahdettin Bereceli, Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Bilim ve TPAO Batman Bölge Müdürü Süleyman Çalık, incelemelerde bulundu. Vali Turhan, patlamaya gaz sıkışmasının neden olduğunu belirterek, “Batman’da petrol sahalarında uzun yıllar sonra böyle bir görünmez kaza yaşandı. Gerekli araştırmalar sürdürülüyor” dedi. TPAO Batman Bölge Müdürü Süleyman Çalık, 3 işçinin hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduklarını, yine de olayın ucuz atlatıldığını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı