5 milyar Euro zarar ettiren bankacı böyle çıktı

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
09.09.2014 - 00:58 | Son Güncelleme:

Fransa'nın ikinci büyük bankası Soicete Generale adına borsada alım satım işlemcisi olarak görev yaptığı sırada bankaya 4.9 milyar Euro zarar ettiren Jerome Kerviel tahliye oldu. Yaklaşık 3 yıldan beri hapiste olan Kerviel, bundan sonraki yaşamını elektronik kelepçeyle geçirilecek.

Kerviel, hapishane çıkışnda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tahliye olduğum için çok mutluyum. Hayatımı yeni baştan inşa etmek istiyorum, normal bir hayatım olsun istiyorum" dedi.

"Ben sıradan bir insanım, çılgın değilim" diyen Kerviel, şöyle devam etti: "Ben milyonlar kazanmadım, Porsche'ye binmedim. Oturduğum evi gördünüz mü? Ikea mobilyaları ile dolu 45 metrekarelik bir ev"

5 milyar Euro zarar ettiren bankacı böyle çıktı

5 milyar Euro zarar ettiren bankacı böyle çıktı

5 milyar Euro zarar ettiren bankacı böyle çıktı
Kerviel hapishane çıkışında avukatı David Koubbi ile birlikte...

Mahkeme, 2008 yılında ortaya çıkan ve ülkede ‘asrın banka skandalı’ olarak anılan olayla ilgili olarak 37 yaşındaki banka işlemcisine 3 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme, ‘görevini kötüye kullanmak, sahtekarlık ve suistimal’ suçlarından bankacıyı mahkum etmişti. Temyiz mahkemesi hapis cezasını onamış ancak zararın bankacı tarafından karşılanması ile ilgili hükmü bozmuştu. Kerviel, duruşmalarda ‘banka yönetiminin yaptığı işlemlerden haberdar olduğunu’ öne sürerek, suçsuz olduğunu iddia etmişti.

İtalya'dan Fransa'ya girdikten sonra tutuklanarak mayıs ayında cezaevine gönderilen Jerome Kerviel, suçsuzluğunu anlatmak için ‘Bir Borsacının Anıları-Çarkın Dişlileri’ isimli bir de kitap yazmıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı