5 milyar dolarlık alımın gücü yarım YKr’lik ’oynama’ya yetti

Esra SAHİCİ
16 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2006 - 20:51

Merkez Bankası dalgalı kur rejimine geçişten bu yana döviz piyasasında dün en büyük doğrudan müdahalesini gerçekleştirdi ve piyasadan yaklaşık 5 milyar dolar topladı. Merkez’in bu rekor alımına rağmen, özellikle yabancıların yaptığı satışlar nedeniyle dolar kuru sadece yarım YKr yükselerek 1.3267’den, 1.3310’a çıktı.

YTL’nin değerlenmesi üzerine üzerine, kurda dengeyi sağlamak için dün Merkez Bankası piyasalardan yaklaşık 5 /images/100/0x0/55ea1541f018fbb8f86a3d51milyar dolarlık alım gerçekleştirdi. Dalgalı Kur Rejimi’ne geçiş sonrasının bu en büyük alımına rağmen, dolar kuru sadece 0.5 YKr yükseldi. Müdahale 1.3267 düzeylerinde başlarken, gün sonunda doların YTL karşısındaki paritesi 1.3310 oldu.

YABANCILAR DİRENDİ: Dolar, yoğun yabancı satışlarının etkisiyle 1.3400 YTL seviyesinde tutunamadı ve bankalararası piyasada 1.3310 YTL oldu. Böylece gün içinde yüzde 1.1 düzeyinde oynaklık gösterdi.Dolar kurunun 1.3200 YTL seviyesine kadar gevşemesinin ardından piyasa geçen yılın sonundan itibaren MB’sının müdahalesine odaklandı. Ancak MB bu müdahaleyi yaklaşık 1.5 ay gibi bir süre bekledi. Dün YTL’deki güçlenmenin devam etmesiyle 1.3267 YTL seviyesinden gelen Merkez Bankası müdahalesiyle dolar kuru, 1.3420 YTL’ye kadar yükseldi.

OYNAKLIĞI ÖNLEMEK: Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada son günlerde, uluslararası piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle döviz satışlarında artışların gözlendiği, bu çerçevede, oluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklığı engellemek üzere bugün Merkez Bankası’nca döviz piyasasına doğrudan alım yönünde müdahale ettiğe dikkat çekildi. Merkez Bankası’nın 5 Aralık 2005 tarihli ’Enflasyon Hedeflemesi Rejiminin Genel Çerçevesi ve 2006 Yılında Para ve Kur Politikası’ duyurusunda da belirtildiği üzere, döviz alım ihalesi öncesi dövize doğrudan alım yönünde müdahale edildiği için dün ihale düzenlenmedi.

1.3450 YTL BEKLENTİSİ: Dolar, dün gelen müdahalenin ardından doların 1.3420 YTL’ye kadar yükseldi. Ancak uzun süredir bu müdahaleyi bekleyen yabancı yatırımcılar müdahalenin hemen ardından satışa geçti. Piyasada müdahaleyle birlikte dolar kurunun 1.3450 YTL’ye kadar çıkacağı bekleniyordu. Ancak bu tahmin yabancı satışları nedeniyle gerçekleşmedi. Sabah başlayan müdahalenin öğleye kadar olan bölümünde Merkez Bankası, yaklaşık 2 milyar dolarlık alım gerçekleştirdi. Öğleden sonra ise özellikle yabancı satışlarının devam etmesi nedeniyle Merkez Bankası yeniden kademeli olarak alıma geçti. Öğleden sonra da yaklaşık 3 milyar dolara alım yapan Merkez Bankası’nın, toplamda yaklaşık 5 milyar dolar alım gerçekleştirdiği öğrenildi. Piyasa oyuncuları, yabancıların bir süredir bu Merkez Bankası’nın dövize müdahalesini beklediğini belirterek, "Piyasada uzun süredir döviz bozdurmak isteyen bir yerli ve yabancı yatırımcı vardı. Bunu değerlendirmek isteyen yabancı yatırımcı piyasaya giriş yapabilmek için Merkez Bankası’nın müdahalesini bekliyordu. Merkez Bankası’nın müdahalesinin ardından 1.3420 YTL seviyelerinden yerli ve yabancıların dövize satışları geldi. Bu satışlar nedeniyle Merkez Bankası alımlarını artırdı" yorumunu yaptı.

KUR SEPETİ GERİLEMİŞTİ: Kur sepeti de bir süredir Merkez Bankası’nın bundan önceki müdahale seviyelerinin altında seyrediyordu. Son 1.5 aydır YTL’nin aşırı değerlenmesi nedeniyle yatırımcıların kur sepetini takip ettiğini dile getiren bankacılar, Merkez Bankası’nın bu müdahaleyi gerçekleştirmesindeki faktörlerden birinin kur sepetinden kaynaklandığı dile getirdi.

YTL’nin aşırı değerlenmesi Merkez’i müdahaleye zorladı

RAYMOND James Baş Ekonomist’i Özgür Altuğ, YTL’nin Nisan 2004’ten bu yana en yüksek değerine ulaşmasının Merkez Bankası’nı müdahaleye zorladığına dikkat çekti. Altuğ, müdahaleyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Merkez Bankası 1.3267 YTL seviyesinden piyasaya müdahale etti. Bir aydır piyasa oyuncuları tarafından böyle bir müdahale bekleniyordu. Global likitide koşullarının gelişmekte olan piyasalara yönelmeye devam etmesi, YTL’nin özellikle son 1.5 ayda sepet bazında ciddi şekilde değer kazanmasına neden odu. Her ne kadar MB oluşması muhtemel oynaklığa müdahale ettiğini açıklamış olsa da TL’nin sepet bazında Nisan 2004’ten bu yana en yüksek seviyeye gelmiş olması da bizce MB’sını müdahaleye iten bir faktör. Yüklü bir alım gerçekleştirmiş olmasına rağmen dolar kurunun sadece yüzde 1 civarında değer kaybetmiş olması TL’nin güçlü seyrinin ilerleyen dönemde de devam edeceğini gösteriyor. Kısa vadede ise FED yeni başkanının açıklamalarının gelişmekte olan piyasalara, dolayısıyla TL’nin seyri üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı