« Hürriyet.com.tr
MENÜ

5 milletvekili incelemeler için İspanya'da

TBMM Spor Kulüplerinin Sorunları ile Sporda Şiddet Araştırma Komisyonu'ndan 5 milletvekili ve beraberindeki heyet, İspanya 1. Futbol Ligi'ndeki (La Liga) güvenlik ile kulüplerin çalışma yöntemleriyle ilgili görüşmelere bugün Barcelona'da başladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Barcelona ve Espanyol kulüplerine giden Türk heyetine başkanlık eden TBMM Spor Kulüplerinin Sorunları ile Sporda Şiddet Araştırma Komisyonu Başkanvekili olan AKP Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı, görüşmeler sırasında, komisyonun çalışmalarıyla ilgili İspanyol yetkilileri bilgilendirdi.

Arıcı yaptığı konuşmalarda, “Statların iyileştirilmesi bizim açımızdan 1. derecede öneme sahip. Taraftarın düzenli oturması, ailesiyle gidebilmesi ve stada girişten itibaren rahat etmesi gerekiyor. Biz burada edineceğimiz bilgilerden sonra Türkiye'de uygulayabileceğimiz bir model oluşturmak durumundayız” dedi. Arıcı ayrıca, komisyon üyelerinin Meclis Futbol Takımının da olduğunu hatırlatarak, “İspanyol milletvekillerinden maç talebimiz oldu. Onları Antalya'da maç yapmaya davet ettik ama halen geri dönüş olmadı” şeklinde konuştu.

13 kişilik Türk heyeti bugünkü görüşmeleri kapsamında Barcelona Kulübünün tarihi bir yapısı olan ve geleceğe yönelik futbolcu yetiştirdiği La Masia adlı kurumu, Nou Camp Stadı'nı, Barcelona Müzesini ve Espanyol Kulübünü ziyaret etti. Yapılan görüşmelerde Türk heyetinin yönelttiği sorular çoğunlukta, güvenlik, taraftar grupları, kulüplerin mali ve hukuki durumları, devlet kurumlarının hangi anlamda kulüplere müdahele ettiği veya destek verdiği yönünde oldu. Barcelona ve Espanyol takımlarının statlarında hatıra fotoğrafı çektiren, Barcelona'nın resmi mağazasını gezen ve alışveriş yapan heyet üyeleri, Espanyol takımının maçlarını oynadığı stadın güvenlik yapısını giriş turnukelerinden tuvaletlerine kadar çok dikkatli bir şekilde inceledi.

3 AKP, 1 CHP ve 1 MHP milletvekilinden oluşan komisyon üyelerinin İspanya'daki temaslarına, 22. dönem AKP Giresun milletvekili Adem Tatlı ile Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu ve TBMM'den görevliler de eşlik ediyor.

6 günlük İspanya ziyareti boyunca yarın başkent Madrid'de görüşmeler yapacak olan heyet, daha sonra Sevilla, Cordoba, Granada ve Malaga kentlerine de gidecek. Heyetin, cumartesi akşamı La Liga takımlarından Malaga ve Real Zaragoza arasında oynanacak maçı izlemesi ve pazar günü Türkiye'ye geri dönmesi öngörülüyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz