Gündem Haberleri

GÜNDEM

5 karakol taşınıyor

A.A
05.10.2008 - 15:53 | Son Güncelleme: 05.10.2008 - 19:14

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, gazete, televizyon ve ajansların Ankara temsilcileri ile savunma muhabirlerine son terör olaylarına ilişkin bilgi verdi. Iğsız, önceki gün saldırıya uğrayan ve 15 şehidin verildiği aktütün de dahil olmak üzere 5 karakolun taşınacağını söyledi.

Orgeneral Iğsız, Genelkurmay Karargahında İnönü Salonu'nda düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Aktütün karakoluna yönelik saldırı ve ardından çıkan çatışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Aktütün Sınır karakolundaki çatışma sırasında irtibat kesilen iki uzman çavuşa halen ulaşılamadığını belirten Orgeneral Iğsız, “Değerlendirmemize göre iki uzmanımız şehit olmuş olabilir. Aramalarımız aralıksız olarak devam etmektedir” dedi.

Bu mücadelenin terör örgütüyle güvenlik güçleri arasındaki mücadele olduğunu vurgulayan Orgeneral Iğsız, “Başka şeyler karıştırılmasın. Bireysel olaylar bireysel boyutta kalmalı” dedi. Orgeneral Iğsız, terör örgütünün bir çıkış yolu arayışı içinde ses getirecek eylemlere yöneldiğini belirterek, “Terör örgütü kırılma noktasına doğru gidiyor. Bu sadece bizim düşüncemiz değil” diye konuştu.

Orgeneral Iğsız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 9 Ekim Perşembe günü geniş kapsamlı terörle mücadele değerlendirme toplantısı yapılacağını bildirdi.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Aktütün Sınır  Karakolu'nun, Berçar Tepe'ye taşınmasına ilişkin çalışmanın geçen yıl başlatıldığını, karakolun 2009 yılı yazına kadar buraya alınmasının planlandığını  bildirdi.

Toplantıda Orgeneral Iğsız krokiler ve görüntüler eşliğinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, “Bu şehitleri boşu boşuna şehit edilmiş haline dönüştürürsek onlara hakaret etmiş oluruz. Verilen görevde sonuna kadar mücadele ettiler ve başardılar” dedi.

Orgeneral Hasan Iğsız, Genelkurmay Karargahı İnönü Salonu'nda, basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Orgeneral Iğsız, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Sınır Karakolu'nda meydana gelen çatışmada en ufak bir zafiyet ortaya çıkmadığını, şehitlerin kahramanca mücadele ettiğini söyledi.

Çatışma sırasında, Jandarma Özel Harekat Timi'ne mensup iki uzman erbaş ile irtibatın kesildiğini ve uzman erbaşlara halen ulaşılamadığını belirten Orgeneral Iğsız, “Değerlendirmemize göre iki uzmanımız şehit olmuş olabilir. Aramalarımız aralıksız olarak devam etmektedir” dedi.

Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin hiçbir şekilde desteğini alamadıklarını söyleyen Orgeneral Iğsız, buradaki yol, hastane gibi imkanların da terör örgütüne sunulduğunu belirtti. Orgeneral Iğsız, beklentilerinin Irak'ın kuzeyindeki yönetimin PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesi ve örgüte verilen desteğin ortadan kaldırılması olduğunu söyledi.

Orgeneral Iğsız, sivil halka zarar verilmemesinin temel prensipleri olduğunu vurgulayarak, örgütün bunu istismar ettiğini, özellikle Irak'ın kuzeyinde halka çok yakın bölgelere yerleştiklerini anlattı.

“ABD İLE İSTİHBARAT ALIŞVERİŞİNDE SIKINTI YOK”

ABD ile istihbarat alışverişinin devam ettiğini kaydeden Orgeneral Iğsız, “Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok” diye konuştu.

Orgeneral Hasan Iğsız, Aktütün'de meydana gelen olayın 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel tarafından incelendiğini ve değerlendirildiğini belirterek, Orgeneral Özel'in dün ve bugün bölgede bulunduğunu söyledi.

Terör örgütünün kırılma noktasına doğru gittiğini ifade eden Orgeneral Iğsız, bugün örgüt mensuplarının büyük bölümünün de endişe içinde olduğunu çıkış yolu arayan örgütün ses getirecek bir eylem düzenlemek için Aktütün'de bunu gerçekleştirmeye çalıştığını kaydetti. Orgeneral Iğsız, “Aktütün'de bunu gerçekleştirememiştir. Bayraktepe'de 6 lider askerden 5'inin zarar görmesine rağmen direnişte en ufak azalma olmamıştır. Bu şehitleri boşu boşuna şehit edilmiş haline dönüştürürsek onlara hakaret etmiş oluruz. Verilen görevde sonuna kadar mücadele ettiler ve başardılar” diye konuştu.

“IRAK'IN KUZEYİNE SICAK TAKİBE İHTİYAÇ DUYULMADI”

Orgeneral Iğsız, Irak'ın kuzeyine sıcak takip konusunda, “Böyle bir şeye ihtiyaç duyulmadı. Topçu ve Hava Kuvvetleri ile yapılmasının yeterli olacağı düşünüldü” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Perşembe günü terörle mücadele konusunda yapılacak toplantıda terörle mücadeleye ilişkin yasal taleplerinin dile getirileceğini ifade eden Orgeneral Iğsız, “İnsan hakları açısından alınan bütün tedbirlere saygılıyız, ancak terörden zarar görebilecek insanların haklarını da unutmamamız gerekiyor. Güvenlik ihtiyaçlarıyla insan hakları arasında bir denge olmalı” dedi.

Iğsız, Perşembe günü yapılacak toplantıda Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un terörle mücadele konusunda daha önce dile getirdiği ekonomik sosyal ve benzeri tedbirlerin de ele alınacağını belirtti.

Televizyonlarda Aktütün'deki çatışma ve benzeri terör olayları tartışılırken, politik ve stratejik yönlerin ele alınmasından rahatsızlık duymadıklarını, ancak bilinmeyen bir durumun taktik açıdan değerlendirilmesinin yanlışa yol açtığını söyleyen Orgeneral Iğsız, bugün bazı gazete manşetlerinde, “bu şehitler sanki bir hiç uğruna hayatını kaybetmiş gibi “ ifadelerin yer aldığını dile getirerek, “Bu şehitler vazifeyi kutsal bilip, vazife uğruna hayatlarını vermişlerdir. Kahramanca bu vazifeyi başarmışlardır. Onları minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Orgeneral Iğsız, çatışmada yaralanan askerlerden ikisi hariç diğerlerinin durumunun iyi olduğunu, bu iki askerin de çok ciddi hayati tehlikelerinin bulunmadığını bildirdi.

Orgeneral Iğsız, Aktütün Sınır Karakolu'nun, Berçar tepeye taşınmasına ilişkin çalışmanın geçen yıl başlatıldığını, karakolun 2009 yılı yazına kadar buraya alınmasının planlandığını kaydetti. Orgeneral Iğsız, Derecik üçgeninde Aktütün karakolunun yanı sıra Umurlu, Yeşilova ve Samanlı karakolları ile İran sınırındaki Alan karakolunun araziye hakim noktalara taşınacağını bildirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı