Gündem Haberleri

  5 genci arama çalışmaları devam ediyor

  İbrahim AKTÜRK/İSTANBUL (DHA)
  21.08.2014 - 07:15 | Son Güncelleme:

  Kumburgaz, Kamiloba sahilinde geçtiğimiz pazar günü öğle saatlerinde kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan 5 gençten halen bir haber alınamadı. Denize açıldıktan sonra kaybolan Mikail Çelik, Serdar Demir, Doğan Demir, Şükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi’yi bulmak için ekipler arama çalışmalarını gece de sürdürdü.

  "ARTIK KAYIP ARAMA SAFHASINA DOĞRU GEÇİYORUZ"

  Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG AME) Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı, gençlerin kaybolduğu saatlerde haber verilmediğini ve bu nedenle arama çalışmalarının geç başladığını belirterek, "İlk kritik saatler, kazazedenin kurtarılması için altın saatlerdir. Kazazedenin sağ salim kurtarılması konusunda daha net çalışmalar yapılabiliyor. Ancak bu saatler haber verilmeyerek kaybedilmiş. Haber verilseydi daha kısa sürede bulunurdu. Arama kurtarma safhasını geçiyoruz. Artık kayıp arama safhasına doğru geçiyoruz" diye konuştu.

  "GEMİLERE ANONS GEÇİLDİ"

  Karadayı, henüz ulaşılamayan gençlerin en kısa sürede bulunabilmesi için denizdeki bütün gemilerle iletişim sağlandığını belirterek, "Sahil Güvenlik birimi Marmara Denizi’nde bulunan gemilere anons geçerek, 5 kişinin kaybolduğunu söylüyor ve seyirleri sırasında dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunuyor" dedi.

  Öte yandan kaybolan gençlerin yakınları bu geceyi de Türk Kızılayı tarafından kurulan çadırlarda geçirdi.

  KAYIP GENÇLER İÇİN DENİZ KUVVETLERİ DE DEVREDE

  Gençleri aramak için başlatılan çalışmalar, AFAD'a ait 1 bot, 2 dalgıç, 18 personel, Genç Denizciler Dayanışma Derneği'nden 2 bot, 15 personel, İstanbul İtfaiyesi'nden 1 helikopter, 1 bot, 4 personel, Sahil Güvenlik'ten birer uçak ile helikopter, 3 su üstü arama kurtarma gemisi ve 5 dalgıçla yürütülüyor.

  Aramaların dördüncü gününde çalışmalara Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait A585 ile M267 borda numaralı gemiler de katıldı.

  Mayın tarama ve arama kurtarma gemisi olarak hizmet veren bu iki gemi, sonar cihazı ile denizin tabanını tarayacak, herhangi şüpheli durumda o noktaya yoğunlaşıp dalgıç ya da robot dalgıçlarla arama yapacak.

  5 genci arama çalışmaları devam ediyor



  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı