Gündem Haberleri

GÜNDEM

  5. Compex Multimedia & Internet fuarı açıldı

  Hürriyet Haber
  02 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Şubat 2000 - 00:01

  İnternet teknolojilerinin ve internetin yaşamdaki rolünün vurgulanması hedeflenen bu yılki fuarda, bilgisayar donanım ve yazılımlarından digital kameralara, internet sağlayıcı teknolojilerinden Web tasarımı uygulamalarına, DVD cihazlarına, ses ve görüntü ekipmanları ile İnternet geliştirme araçları ve bilgisayarla ilgili yayınlara kadar pek çok ürün ve teknoloji sergileniyor.

  Fuarı düzenleyen Rönesans Fuarcılık ve Yayıncılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Göksel, açılış öncesi yaptığı konuşmada, 2000 yılının ilk teknoloji fuarını yapmanın kendilerine keyif verdiğini belirterek, bu yıl geçen yıllarda olmadığı kadar fazla internet servis sağlayıcısı firmanın fuara katıldığını belirtti.

  AMAÇ BİLGİSAYARLA TANIŞTIRIP, YAKINLAŞTIRMAK:„Compex Multimedia & İnternet“ fuarının misyonunun, „bilgisayarın sokakta herkesin kullanabileceği bir teknoloji olduğunu“ anlatmak olduğunu söyleyen Göksel, yediden yetmişe herkesi bilgisayarla tanıştırıp, yakınlaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.

  Göksel, fuar davetiyelerinin internet üzerinden de ücretsiz dağıtıldığını ve şimdiden 90 bin online davetiye verildiğini kaydederek, geçen yıl 120 bin kişinin ziyaret ettiği fuarın, bu yıl daha fazla ilgi görmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

  İnternet Servis Sağlayıcıları Derneği Başkanı Burak Cedetaş da, internetin son 4 yılda çok geliştiğini ve Türk halkının günlük hayatına girdiğini kaydetti.

  İnternetin yaygınlaşmasının, Türkiye için 90’lı yıllarda kaçırdığı fırsatı yakalaması açısından çok iyi bir fırsat olduğunu anlatan Cedetaş, bunda yoğun ve özverili çalışmalarıyla büyük payı olduğunu söylediği özel sektörün önünün açılması gerektiğini belirtti.

  Konuşmaların ardından, fuarın açılışı Göksel ve Cedetaş tarafından yapıldı.

  Yerli ve yabancı 580 firmanın katıldığı ve 6 Şubat’a kadar sürecek fuara, açılışının ilk dakikalarından itibaren çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu çok sayıda ziyaretçinin geldiği görüldü.

  USTA FOTOĞRAFÇIYA ÖDÜL:Fuar kapsamında bir de ödül töreni düzenlendi.
  „Fotoğraf“ dergisi ve „Photo Digital“ okurları tarafından en fazla oyu alarak „Türkiye’de Yüzyılın Fotoğrafçısı“ seçilen ünlü fotoğrafçı Ara Güler’e ödülü, A Katı Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle verildi. Güler, ödülünü, Fotoğraf dergisi sahibi Şerif Antepli’den aldı.

  Fotoğrafları Time, Life, Newsweek gibi uluslararası çapta kabul gören dergilerde yayınlanan ve ünü ülke sınırlarını aşan usta fotoğrafçı, bu kez başka fotoğrafçılar resimlerini çekerken poz vermekten sıkılarak, „Bu ne eziyet bir şey“ diye şakayla karışık tepki gösterdi.

  Güler, daha sonra, yaşamını ve çalışmalarını anlatan dia gösterisini, Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan ve „Haberci“ programının yapımcısı Coşkun Aral’la birlikte izledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı