Gündem Haberleri

GÜNDEM

  5 cezaevinde isyan

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara, Ümraniye, Bergama, Buca ve Çanakkale Cezaevleri'nde isyan başladı. 11 hükümlünün naklinin durdurulmasını isteyen isyancılar 27 görevliyi rehin aldı.

  Buca Cezaevi'nde kalan DHKP- C'li bir grup tutuklu ve hükümlünün önceki gün 26 yıl önceki ‘Kızıldere olayı’nı protesto amacıyla pankart açmasıyla başlayan olaylar dün, Buca, Ankara, İstanbul, Bergama ve Çanakkale'de isyana dönüştü. Siyasi tutuklular, 27 görevliyi rehin aldı. Buca Cezaevi'nde önceki günkü pankartlı protesto girişiminden sonra, olayda ‘elebaşı’ oldukları öne sürülen Murat Karakuş ve Murat Menginkan Nevşehir'e, Yusuf Sarp, Enis Aras, Mesut Avcı ve Barış Kaya Amasya'ya, Kenan Tarlı ve Levent Göktaş Yozgat'a, Ulaş Göktaş ve Metin Köse ise Burdur'a gönderildi. Cezaevinde 130 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu 4'üncü Koğuş'taki DHKP- C üyeleri, sabah saat 06.00'da gardiyanları koğuşlara sokmadı, yatakları ve yorganları ateşe verdi.

  Militanların isyan dayanışması

  Buca'daki eylem değer koğuşlara sıçradı, DHKP-C'li tutuklu ve hükümlülere TİKP ile MLKP üyeleri de destek verdi. Saat 09.00'a kadar süren operasyonda bazı tutuklu ve hükümlüler yaralandı. Jandarma ve itfaiye ekipleri cezaevi çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. İsyancılar, arkadaşlarının geri gönderilmesini isterken, cezaevi yönetimi ise sevklerin daha önceden kararlaştırıldığını, bu konudaki yetkinin de Adalet Bakanlığı'nda bulunduğunu bildirdi.

  Bergama ve Çanakkale'de eylem var

  Bergama Cezaevi'nde C-3 Koğuşu'nda kalan 19 siyasi tutuklu ve hükümlü, saat 07.30 sıralarında 12 gardiyanı rehin alıp, Buca Cezaevi'nden sevkleri protesto etmek için isyan başlattı. Bergama'ya İzmir'den takviye birlikler gönderildi ve tam teçhizatlı jandarma timleri cezaevini kuşattı. Tutuklu ve hükümlülerle yapılan görüşmelerden sonuç alınamadı. Tutuklu ve hükümlüler, isyanın Buca'dan sevkedilenler geri dönünceye kadar süreceğini açıkladı. Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde ise, yasadışı sol örgütlere mensup 60 hükümlü, koridorları işgal ederek slogan attı. PKK'lı hükümlülerin seyirci kaldığı eylem nedeniyle jandarma cezaevi çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

  Ankara'da biri müdür 4 rehin

  Ankara Cezaevi'nde kalan Dev-Sol'cular ve PKK'lılar, 3 gardiyan ile Cezaevi Müdür Yardımcısını rehin aldılar. Jandarma ve polis, isyanı bastırmak için özel tim ve panzerlerle olağanüstü güvenlik önlemi aldı. Çatışma olasılığına karşı ambulanslar hazır bekletildi. Tutuklular, ‘‘Bunun adı sürgündür’’ diyerek isyan başlattı. Tutuklular, sayım yapmak isteyen Müdür Yardımcısı Halis Orhan ile gardiyanlar Hamdi Açıkgöz, Mehmet Orhan ve Bekir Etyemez'i rehin aldılar. Koğuşların girişinde barikat kuran isyancılar, arabuluculuk girişimleri karşısında ise ‘‘Eğer bize müdahale edilirse rehinleri öldürürüz. Yoldaşlarımızın nakilleri durduruluncaya kadar eylemimiz devam edecek’’ diyerek barikatları güçlendirdiler.

  İstanbul'da ekipler alarmda

  Üsküdar E Tipi Cezaevi'nde de yasadışı DHKP-C Örgütü'nün tutuklu militanları, cezaevi nöbetçi 2'nci Müdürü Nedim Doğan ile 2 başgardiyan ve 8 infaz koruma memurunu rehin aldı. Ümraniye Üsküdar E tipi Cezaevine takviye jandarma ve polis ekipleri sevkedildi. Yetkililer, sorunu diyalog yöntemiyle çözmek ve rehineleri kurtarmak için girişimlere başladı. Cezaevine giren ambulansların bir süre sonra boş çıktıkları görüldü. Bir grup tutuklu ve hükümlü yakını da cezaevi önünde beklemeye başladılar. Arabuluculuk girişimleri sürerken isyancıların ‘‘Cezaevlerinde kalıcı çözüm ve şartların iyileştirilmesi’’ isteğinde bulundukları iddia edildi.

  Hava gergin, endişeli bekleyiş sürüyor

  Siyasi tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu beş ayrı cezaevinde isyan gerginliği yaşanıyor. Toplam 27 cezaevi görevlisini rehin alan isyancılarla yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alınamadı. Cezaevleri çevrelerinde özel timler olağanüstü güvenlik önlemi alırken, ambulanslar hazır bekletiliyor. Tutuklu ve hükümlü yakınlarının endişeli bekleyişleri sürürken , olası operasyonlar için eğitilmiş kurt köpeklerinin de cezaevlerine getirildiği görüldü.

  Sungurlu: Nakil geri alınmaz

  Cezaevlerindeki gerginlikle ilgili bir açıklama yapan Adalet Bakanı Oltan Sungurlu nakillerin geri alınmayacağını söyledi. Bakan, Buca'nın tutukevi olduğunu, 10 DHKP-C'li tutuklunun mahkumiyet kararlarının kesinleşmesi üzerine, başka cezaevlerine nakledildiğini vurguladı. Sungurlu, ‘‘Mahkumlar, Buca'dan nakledilen yandaşları yerlerine sağ salim ulaşınca rehineleri bırakacaklarını söylemişler. O zaman sorun yok’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı