BURSA HABERLERİ

5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali Başladı

IHA
25.10.2015 - 10:22Son Güncelleme :

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ FOTOĞRAF FESTİVALİ OLAN ‘5. BURSA ULUSLARARASI FOTOĞRAF FESTİVALİ’, YERLİ VE YABANCI SANATÇILARLA İLE FOTOĞRAF TUTKUNLARININ KATILIMIYLA BAŞLADI.

IHA

Türkiye’nin en önemli fotoğraf festivali olan ‘5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali’, yerli ve yabancı sanatçılarla ile fotoğraf tutkunlarının katılımıyla başladı.
Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) ortaklığıyla bu sene 5’incisi yapılan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) düzenlenen törenle başladı. Açılış törenine, dünyaca ünlü Türk Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler ve Köşe Yazarı Doğan Hızlan ile yerli ve yabancı fotoğraf sanatçıları, fotoğrafa gönül verenler katıldı.
5. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali Küratörü Fotoğraf Sanatçısı Kamil Fırat, göçün bütün insanlara, özellikle fotoğrafçılara daha yakın bir konu olduğunu söyledi. Trajedilerle dolu olan göçün diğer taraftan yeni kültürlerin oluşmasına fırsat verdiğini belirten Kamil Fırat, “Bizler göç konusunda farkındalık oluşturmak istedik. Göç konusuna dikkat çekmeyi başarabilirsek festival amacına ulaşacaktır. Dünyanın birçok yerinden fotoğrafçı sergide sadece göç temasıyla yer alıyor. Bursa Fotoğraf Festivali, göç temasıyla dünyada yapılan en büyük organizasyondur. Belki bugün biz göç etmiyoruz, ancak atalarımız göç etti. Göç meselesi, bugünün ve geleceğin en önemli meselesidir. Umarım insanlar zorunlu göç etmez, gönüllü göç eder ve yeni kültürler oluştururlar. Festivalin hayırlı olmasını diliyorum. Festivale katılan tüm sanatçılara, Bursa Kent Konseyi çalışanlarına ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.
BKK Başkanı Hasan Çepni ise, 2011 senesinden beri düzenlenen fotoğraf festivalinin BKK tarafından yürütülen uluslararası faaliyetlerin en önemlisi olduğunu belirtti. Fotoğraf sanatçılarının ve fotoğrafa gönül verenlerin ilgi gösterdiği festivalin bu sene göç temasıyla yapıldığını hatırlatan Çepni, “5 ülkeden gelen 47 sanatçı, sergi, seminer, söyleşi, atölye çalışmaları ve portfolyo değerlendirmeleriyle bizlere fotoğraf şöleni yaşatacak. Her gün usta bir fotoğraf sanatçımızın söyleşini dinleyecek, ardından fotoğraf gösterilerini izleyeceğiz. 28 Ekim’deki oturumda ise festivali değerlendireceğiz. Festival kapsamında düzenlenen fotoğraf yarışmasına ise 27 ülkeden 399 kişi, 1406 fotoğrafla katıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucu dereceye girenler belirlendi. Önceki dönem BKK Başkanımız Semih Pala adına da festival kapsamında anı sergisi hazırlandı” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en önemli fotoğraf festivaline Bursa’nın ev sahipliği yapmasının önemine dikkat çekti.
BUFSAD Başkanı İlhan Özer ise, 5 sene önce birincisi yapılan fotoğraf festivalinde ‘Bursa, fotoğrafın başkenti olacak’ ibaresinin kullanıldığını hatırlatarak, bunun yavaş yavaş gerçekleşmeye başladığını ifade etti.
Festivalin hayata geçirilmesinde emeği geçen Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, festivale destek veren ve katılan herkese teşekkür etti. Festivalin olmasında büyük katkısı olan Semih Pala’yı rahmetle andıklarını söyleyen İrgil, bundan sonraki senelerde Semih Pala adına özel ödül konmasını teklif etti.
5 uluslararası, 35 ulusal ve 7 yerel sanatçının katıldığı festivalde, 4 gün boyunca 4 usta söyleşisi, 9 seminer, 48 seans portfolyo değerlendirmesi düzenlenecek. Festival kapsamında Merinos Fuar Alanında açılan sergide ise, 47 sanatçıya ait 44 sergi ve 800 fotoğraf 8 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Festivalin danışma kurulu üyeliğini Dr. Ceyhun İrgil, Prof. Dr. Güler Ertan, Hasan Şenyüksel, Hayrettin Çakmak, İbrahim Demirel, Doç. Dr. Ozan Bilgiseren ve Utku Kaynar yaparken, festivalin küratörlüğünü Kamil Fırat üstlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden 5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2015 tarihinde saat 09 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali Başladı haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  04:36
 • Guneş
  06:09
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:22
Sayfa Başı