5 boyutlu sinema

Savaş Özbey
18 Temmuz 2009 - 00:00Son Güncelleme : 17 Temmuz 2009 - 01:52

Sinemada boyut olayının suyu çıktı. Ben daha hakkıyla üçüncü boyuta geçememişken, 5 boyutlu filmler gösteriliyor. Üçüncü boyut, filmdeki derinlik için. Dördüncü boyutta oturduğunuz platform oynamaya başlıyor. Beşinci boyut ise salon içi efektler için: Rüzgâr esiyor, sis basıyor, hatta üstünüze su sıçrıyor.

Kurtköy ViaPort Alışveriş Merkezi’ndeki sinemanın önü kuyruk. Afişinde “5 Boyutlu Sinema” yazıyor. Açılalı 15 gün olmasına rağmen 5D sinema kulaktan kulağa meşhur olmuş bile. Kuyrukta bekleyenler önlerine yerleştirilmiş bir ekrandan içeridekilerin halini izleyebiliyor. Benzerinden İstinye Park’ta da varmış.

Bir minibüs düşünün... Üstü yok, sadece koltukları var. İçinde her yaştan insan. Çığlıklar, bağırmalar eşliğinde bir sağa yatıyorlar, bir arkaya. O sırada artık filmde hangi sahneye geçiliyorsa salona sis basıyorlar, minibüsün ucu birdenbire hooop diye havaya kalkıyor.

Türbanlı bir kadıncağız, belli ki girdiğine gireceğine bin pişman olmuş. Üç boyutlu gözlüğünü çıkarmış, kafasını eğmiş, tutunma koluna yapışmış, filme bakmadan artık bitmesini istiyor. Genç olanlar halinden memnun. Birbirlerine mutluluktan el çakıp, sonra bir saniyesini bile kaçırmamak için tekrar filme dalıyorlar.
Sinema salonu küçük. Aynı anda en fazla 9 kişi alabiliyor. Ama filmler kısa, sıranın size gelmesi için çok beklemiyorsunuz. 5 boyutlu (5D) sinemada her filmi takıp oynatamazsınız. Bunlar 5D sinemaya göre yapılmış, akıllı salona ne zaman su püskürteceğini, ne zaman sis basacağını, minibüsün ne zaman ne yöne yatacağını söyleyen 7 dakikalık özel filmler. Yani ilk 5 boyutlu sinemaların kısa metraj ataları. Fakat ileride bir sinema salonu nasıl olacak, size kesinlikle çok iyi fikir veriyorlar.

EN GÜZELİ UZAY YOLU

Uzay Yolu, Uzayda Yarış, Sualtı, Safari ve Korku Tüneli olmak üzere 5 ayrı film oynuyor. Herbirine giriş kişibaşı 6 lira. En güzelleri Uzay Yolu ve Korku Tüneli. Eski bir madenin içinde raylı bir arabanın içinde ilerliyorsunuz. Yolda başınıza türlü korkunç olay geliyor.
Bir teknolojik kandırmacadan bu kadar etkileneceğimi tahmin etmezdim. İlerlerken rüzgâr önden geliyor. Geri geri giderken arkadan. Islak bir yerden geçerken sular damlıyor. O kadar inandırıcı ki, filmde raylar kopup da araçla birlikte yere düştüğünüzde, sahiden çakılıyor gibi gözlerinizi kapıyor, ellerinizi öne tutuyorsunuz.

MALİYETİ 500 BİN LİRA

Başka filmler gelecek mi?
- Evet tabii, yakında yeni filmler getiriyoruz. Onlar da yine böyle kısa filmler olacak.

Niye bu kadar uzakta?
- Tuzla-ViaPort’a her haftasonu 300 bin kişi geliyor. Bu potansiyeli değerlendirmek istedik.

Kaça mal oluyor?
- Dünyada bu sinemaları kuran iki firma var. Biri İtalyan, biri Kanadalı. Maliyeti 500 bin lira.

Bodrum’da Sezen üstü Ajda

Bodrum Antik Tiyatro’da 7 yıldır yapılan Yıldızlı Turkcell Geceleri bu akşam başlıyor. Açılış Sezen Aksu ile. Minik Serçe yeni albümü Yürüyorum Düş Bahçelerinde’den şarkılar da seslendirecek. Sezen Aksu konseriyle başlayacak Yıldızlı Turkcell Geceleri’nde, önümüzdeki hafta sahne, bir başka yıldızın, süperstar Ajda Pekkan’ın olacak.

Iphone’dan dini müzik

Yemek Sepeti, İçki Sepeti, Tatil Sepeti’nden sonra şimdi de Müzik Sepeti çıktı. Neye mi yarıyor? Itunes Store’dan alıyorsunuz; Iphone ve Ipod Touch’ınıza yüklüyorsunuz, 200’den fazla yerel, dini ve web radyosu cebinize iniyor. Yakında Türk ve yabancı DJ’lerin bağımsız performansları da dinlenebilecekmiş.

Çeşme’de İstanbul-İzmir savaşları

İZMİR SALAŞ İSTANBUL KASIYOR


İzmirliler daha rahat giyiniyor, İstanbullu ve Ankaralılar kasıyor. Bütün İzmirliler eşitmiş gibi bir hava esiyor, Çeşme’de gördüğünüz İzmirlinin parmak arası terlik ve salaş kıyafetinden sosyal sınıfını çıkarmanız imkansız.

ARNAVUT KALDIRIMDA CATWALK

Hiçbir İzmirli hanımı, Arnavut kaldırımlı sokaklarda seke büküle yürürken göremezsiniz. Alaçatı’da topuklu ayakkabı giyen bir kadın görürseniz rahatça çevirip sorabilirsiniz: Kız sen İstanbul’un neresindensin?

YERDE İZMİR MASADA İSTANBUL

İzmirlilerin eğlence anlayışı da İstanbullulara göre daha usturuplu. En popüler şarkıda bile (ki şu sıralar Ajda Pekkan’ın Çerçeve’si) oldukları yerde sallanıyorlar, masaların ve barın tepesinde döktürenler hep İstanbullu.

EN HİPERAKTİFLER İSTANBULLU

İstanbullular İzmirlilere göre daha çok mekan değiştiriyorlar. Öğleyin Sole Mare ya da Paparazzi gibi beach club’larda rastladığınız bir İstanbulluyu akşam Cece Bar, gece Babylon, sabaha karşı da Inside’da görmek mümkün.

İSTANBUL YOLCU İZMİR HANCI

Bu son derece mantıklı. Yıllardır Çeşme müdavimi bir İzmirli şöyle diyor: “İstanbullu 3-5 gün, bilemedin 1 haftalığına geliyor. Gelmişken de her yeri görmek istiyor. Ben senenin altı ayı buradayım. Her akşam nasıl öyle gezeyim?”

KAPIDA BİZDEN SİZDEN MUHABBETİ

Mekanlara girişlerde İzmirliler hep avantajlı. İstanbul’un ağır abi ve ablaları burada tanınmıyor, boruları ötmüyor. Fakat bunun intikamını Babylon gibi İstanbul mekanları alıyor. Oranın kapısı da İstanbulluları tanıyor.

İSTANBUL SERMAYESİ BASTIRIYOR

Mekanlar açısından da bu yaz İstanbullular atakta. Arjantin etçisi Quente Restoran, hamburgerci Emre Mermer Burger, müdavim barı Sefahathane, balıkçı Maria’nın Bahçesi gibi bu yazın yeni Alaçatılıları hep İstanbul’dan.

ANKARA’NIN ESAMİSİ OKUNMUYOR

Ankaralılar Çeşme’yi İstanbullulardan çok önce keşfetti. Fakat Alaçatı patladığından beri esamileri okunmuyor. İç kısımlarda, kendi sitelerinde yaşıyorlar. Zaten kendilerini İstanbullulardan daha az dayattıkları için göze de batmıyorlar.

İSTANBULLULARIN GÖRÜŞÜ

Bu İzmirliler eğlenmeyi bilmiyor. Şu deniz, şu plajlar, beach club’lar, mekanlar İstanbul’da olsa, ortalık yıkılır.

İZMİRLİLERİN GÖRÜŞÜ

Başımızın üstünde yerleri var ama İstanbullular geldiğinden beri Çeşme hızla bozuluyor. Üstelik aşırı pahalılaştı.

HİPERAKTİF GÖRÜŞÜ

Onca şahane koy, burun, yarımada varken, niçin Alaçatı gibi denizden uzak bir yer “in” olur, akıl sır ermiyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı