"Onur Baştürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Onur Baştürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Onur Baştürk

5 bin piyango bileti alınca koruma verdiler!

Güncel sanat alanında yaptığı işlerle tanınan Haluk Akakçe, yanında gezdirdiği kadın koruması yüzünden eleştirilere maruz kalmıştı.

“Kadın koruma nereden çıktı?” diye sorunca Akakçe’ye, ortaya başka bir hikaye çıktı. Buyrun şimdi o ilginç hikayeye:

Yanınızdaki uzun boylu kadın korumanız mı?
Ümran Civan, Türkiye’nin bir numaralı kadın koruma görevlisi.
Kendisi kısa sürede ıstanbul’daki geçici atölyemin önemli bir elemanı oldu. Eski milli voleybolcu olan Ümran, yemekleriyle atölyede sağlıklı beslenmemizi sağlar. Çevik bir şoför olarak ıstanbul’da hayatın baskısını hafifletir. Gece dışarı çıktığımda alkolü biraz fazla kaçırsam beni uyarır ve iş işten geçmeden beni otelime teslim eder. Bir nevi beni benden koruyor da diyebiliriz! Akşam kafam iyiyken bana 5 bin milli piyango bileti, 500 uçan balon ve 250 gül satmış olan satıcıları önler!

Nasıl yani?
Bir gece saat 03.00 gibi telefonum çaldı. Resepsiyon görevlisi şöyle diyordu telefonda: “Haluk Bey merhaba, milli piyangocunuz geldi, seyyar bayinizi bıraktı. şu an lobide...” şaşırdım tabii, “Ne bayisi?” dedim.
Görevli devam etti: “Bir mahsuru yoksa lütfen odanıza çıkarmaya başlayabilir miyiz, lobi bloke oldu da... Malum balonlarla birlikte!”
İşte bu olay üzerine beni seven dostlarım Ümran’ı devreye soktu!

“Andy Warhol mu soytarı mı” ikileminin dışında başka bir seçeneğiniz olsa ne derdiniz kendinize mesela?
Bilmiyorum... Fark etmez herhalde. Sadece Haluk.

Giyiminizle, ünlü arkadaşlarınızla dikkat çekiyorsunuz. Dikkat çekmek hoşunuza gidiyor mu?
Magazin ekine çıkmayan arkadaşlarım da var! Ben insanları seviyorum.

Son zamanlarda neler yapıyorsunuz? Yeni projeler neler?
Milli piyangocunun bana sattığı 5 bin adet bileti kullanarak bir heykel sergisi yapıyorum! Serginin adı, “Masallar gerçek olabilir, sizin başınıza da gelebilir”. Bugün açılacak ıstanbul Contemporary’de gorülebilir. Heykellerin üzerine yerleştirilen yüzlerce 31 Aralık bileti var.
Yani biletlerin içinde kazanan numara da olabilir!

Bu da iyiymiş! Ya biletleri çalan olursa?
Ona izin yok, ama satın alınabilir biletler!

Gay olduğu için kapıdan çevrildi

“Ben TV sektöründe kast sorumlusu olarak çalışıyorum. Çalıştığım tüm projelerde kişisel tercihlerime, tavırlarıma herkes saygı duymuş ve bu da beni çok onore etmiştir. Feminen bir tarzım yok, ama kendimi de insanlar anlamasın diye kasmıyorum.
Başıma gelen olay, arkadaşlarımın 45’lik adlı mekana çağırmasıyla oldu. Daha önce defalarca gittiğim mekanın kapısından bu kez geri çevrildim. Sebebini sorduğumda anlamsız cevaplar aldım.
Önce kıyafetimin spor olmasından kaynaklandığını düşündüm. Sonra gerçeği kendime itiraf ettim. Tercihlerim yüzünden içeriye alınmamıştım. Homofobik bir zihniyetin beni bu şekilde dışlaması gururuma dokundu.
Sonrası daha vahim. Ben gittikten sonra içerideki arkadaşım kapıya çıkıp ‘Neden almadınız?’ diye sormuş güvenlik görevlilerine.
‘Arkadaşınız gay’di, o yüzden almadık’ demişler!
şimdi benim gay’liğim alnımda mı yazıyor ve bunu güvenlikçi beyefendi pat diye nasıl arkadaşıma söylüyor? Bu tanısının sebebi nedir?
Ya arkadaşım beni bilmeyen biri olsaydı?
ıstanbul’da yaşadığım süre boyunca kimsenin yapamadığını homofobik bir güvenlikçi bay ve bayan gerçekleştirdi. Gururum çok incindi.” (Engin)
Türlü gerekçelerle bir mekana alınmayanı çok duydum, gördüm.
Ama böylesi bir ilk herhalde. Bu direkt ayrımcılık. Kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yok. Derim ki: Bence 45’lik adlı mekan sadece gay olanlar değil, olmayanlar tarafından da protesto edilmeli.
En güzel yanıt böyle verilir çünkü.

Barselona’ya gidiyoruz!

“Nasıl yani?” demeyin, basbayağı gidiyoruz işte.
Yakın takipçiler biliyor. e-kolay’ın şehir bölümünde bir yıla yakın süredir okurlarla gece turu yapıyoruz.
Sorduğum soruyu doğru yanıtlayan okurla ıstanbul kazan biz kepçe geziyoruz. Yanımızda e-kolay şehir editorü de bulunuyor tabii. O da gece boyunca fotoğraflarımızı çekiyor, hesabı ödüyor!
şimdi işi büyüttük. ıstanbul dışına taştık.
10-13 Aralık’ta Barselona’ya gidiyoruz!
Gezisitesi.com’un katkılarıyla yapacağımız bu geziye nasıl iştirak edeceğinizin yanıtı elbette ekolay’daki yazıda gizli.
Hemen tıklıyor ve formu dolduruyorsunuz, hadi üşenmeyin: http://sehir.e-kolay.net/haber/3155/664590/Hep-beraber-yurtdisina-gidiyoruz.aspx

VJ Bülent işine dönebilir

VJ Bülent’in işten çıkarılmasıyla ilgili açıklama yapmak zorunda kalmış Kral TV’nin başındaki Mehmet Akbay.
“Bülent’in işten çıkarıldığını personelden öğrendim” deyip eklemiş: “Kararı Doğuş Holding Yönetim Kurulu verdi.”
ıyi de, herkes bilir ki kanalın başındaki müdürün onayı olmadan yapılmaz bu işler. Yani “haberinin olmaması” Akbay’ın, bana inandırıcı gelmedi.
Bu arada: VJ Bülent gerekçesiz atıldığı için dava açsa kanala, bir süre sonra işine geri bile dönebilir.
Yakın zamanda işinden atılan bir arkadaşım denedi, bu hakkı kazandı. Oradan biliyorum.
X