5 bin kişi halkın cebinden konuşuyor

Hürriyet Haber
10.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Telekom yöneticilerinin yakınlarına kaydı kuydu olmayan ve bu yüzden beş kuruş ücret ödemeyen 5 bin cep telefonu dağıttığı ortaya çıktı. Bu inanılmaz olay, müfettişlerin araştırması sonucu anlaşıldı. 5 bin kişinin, hiç para ödemeden 1996 yılında ayda 40 milyarlık konuşma yaptıkları saptandı. Türk Telekom Genel Müdürü Atilla Sezgin, olayı doğruladı ve suçu cep telefonu işleticileri Turkcell ve Telsim'e attı.

Türk Telekom'da yaşanan skandallara yeni ve inanılmaz bir halka daha eklendi. ‘VIP listesi’ skandalından sonra, cep telefonu firmalarıyla Türk Telekom yöneticilerinin yakınlarına 5 binin üzerinde cep telefonu tahsis ettiği ve bu kişilerin tek kuruş konuşma ücreti ödemediği ortaya çıktı.

Cep telefonu sahibi vatandaşlardan ‘Sabit ücret’ adıyla her ay havadan 2 milyon lira para alan Türk Telekom'un, 5 bin aboneyi kütük dışı tuttuğu ve bu yolla 5 bin abonenin tüm konuşmalarını bedavaya getirdiği belirlendi.

1 AYDA 40 MİLYAR

‘Cepteki skandal’ da, ‘VIP listesi skandalı’ gibi Türk Telekom başmüfettişlerinin resmi inceleme raporuyla belgelendi. Telekom başmüfettişleri Atıf Durgunay ve Fazlı Köksal, hazırladıkları inceleme raporunda, ‘5 binin üzerinde GSM telefonunun kütük dışı kaldığını ve bu telefonların konuşma ücretlerinin 1996 rakamlarıyla bir ayda 40 milyar liraya ulaştığını’ belirledi. Hürriyet'in ele geçirdiği 6.11.1996 tarih ve 38 sayılı inceleme raporunda şöyle denildi: ‘‘...Çok sayıda GSM telefonunun kütük dışı kaldığı, kütük dışı kalan GSM telefon sayısının hemen hemen her ay 5 binin üzerine çıktığı, konuşma ücreti tutarlarının 40 milyar Türk lirasının altına hiç düşmediği...bazı kütük dışı GSM telefonlarının tahakkuk etmeyen konuşma ücretleri tutarı çok yüksek meblağlara ulaşmıştır. Örneğin IMSNI numarası 286025210003592 olan GSM telefonundan 1996 Ocak-Temmuz döneminde 936 milyon liralık yurtdışı ve 9 milyon liralık yurtiçi olmak üzere toplam 945 milyon liralık görüşme yapılmıştır.’’

MAALESEF DOĞRU

Türk Telekom Genel Müdürü Atilla Sezgin, cep telefonu skandalını Hürriyet'e doğruladı. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Sezgin, Turkcell ve Telsim firmalarını suçladı. Kendisinin göreve yeni geldiğini belirten Sezgin, ‘‘Olay maalesef doğru. Cep telefonu işleticileri Turkcell ve Telsim yöneticileri kendi yakınlarına telefon verip bunları kütük dışı tutmuş ve ücret almamış. Bu kişiler havadan konuşmuş. Bizim kurum bu yüzden zarar etmiş’’ dedi. Sezgin, bu olayın raporla ortaya çıkmasından sonra bedava konuşmaya son verildiğini öne sürdü. Sezgin, Hürriyet'in geçen hafta verdiği haberle ortaya çıkan VIP listesi uygulamasına da son verildiğini söyledi. Sorumlular hakkında soruşturma açtırdığını bildiren Sezgin, ‘‘Bundan sonra VIP listesi olmayacak. Ancak Genelkurmay Başkanı ve Başbakan gibi özel güvenlik gerektiren kişilerin telefonları Genel Müdürlük'ten takip edilecek’’ dedi.

Soygun sürüyor

CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin, cep telefonunda bedavacılığın sürdüğünü savundu. Keskin, Türk Telekom Teftiş Kurulu Başkanı'nın, raporun gereğini yerine getirmediğini öne sürerek görevden alınmasını istedi. Keskin, Ulaştırma Bakanlığı'nın soruşturma açmasını önerdi. Keskin, şunları söyledi:

‘‘Vatandaşın cebinden elini çekmeyen Telekom yöneticileri, kendi eş ve dostlarına ücretsiz cep telefonu tahsis edip, bedava konuşturuyor. Telekom, bu zararını da sabit ücret uydurmasıyla vatandaşın sırtına yüklüyor. Olay ortaya çıkmasına rağmen, Telekom yönetimi hiçbir şey yapmamıştır. Sayın Ulaştırma Bakanını göreve çağırıyoruz. Sayın Bakan, bu yolsuzluklara göz mü yumacak, yoksa raporu uyutan Teftiş Kurulu Başkanını görevden mi alacak?’’


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı