Gündem Haberleri

GÜNDEM

  5 ay önce 7 uyarı

  Umut ERDEM/ANKARA
  07 Temmuz 2015 - 01:43Son Güncelleme : 07 Temmuz 2015 - 01:29

  TBMM’de geçen mart ayında rapor hazırlayan Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu, işçilerin ulaşım sorunlarına yönelik 7 maddelik çözüm önerileri getirmişti. Raporda, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin uzun mesafelerde üstü kapalı araç kasalarında yolcu taşımacılığı yapılmasına izin veren 130’uncu maddesinin, uzun mesafelerde araç kasalarında yolcu taşınmasını yasaklayacak şekilde değiştirilmesi istenmişti. Komisyonun, Manisa’da dün kasasında tarım işçisi taşıyan kamyonetin kaza yapmasından 5 ay önce kurumlara uyarılarda bulunduğu ortaya çıktı.

  Çözüm önerileri 7 maddede şöyle sıralanmıştı:


  TRENLE TAŞINSINLAR


  1- Göç dönemlerinde şehirlerarası ulaşımlarında tren seferleri veya vagon sayısı arttırılmalı ve tren ücretlerinde indirim yapılması suretiyle işçilerin daha güvenli olan tren yolculuklarına yönlendirilmeleri teşvik edilmelidir.


  2- Aşırı yolcu taşımaya bağlı kaza ve yaralanmaları önlemek için yoksul ailelerin ulaşım giderleri imkânlar ölçüsünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili sosyal yardım fonlarından karşılanmalıdır.
  denetim arttırılsın


  3- Göç mevsiminde artan güvenli ulaşım aracı ihtiyacının karşılanması ve mevsimlik tarım işçilerinin kalkış ve varış noktaları ile göç güzergâhlarının belirlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı koordinasyonu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ulaşım planlaması yapılarak ulaşım güvenliğine yönelik trafik denetimleri arttırılmalıdır.


  4- Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin uzun mesafelerde üstü kapalı araç kasalarında yolcu taşımacılığı yapılmasına izin veren 130’uncu maddesi uzun mesafelerde araç kasalarında yolcu taşınmasını yasaklayacak şekilde değiştirilmelidir.


  YALNIZ KISA MESAFE


  5- Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin lastik tekerlekli tarım traktörleri ile insan taşınması esaslarını düzenleyen 131’inci maddesine, bu tür taşımacılığın yalnızca kısa mesafede yapılabileceği koşulu eklenmelidir.


  6- Mevsimlik gezici tarım işçilerinin ulaşımını sağlayan araçlar için alınmak zorunda olunan belgeler yerine daha düşük bir bedelle özel bir belge verilmesi sağlanmalıdır.


  7- 2010/6 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım sırasında şehir içinde, otogar ve istasyonlarda, parklarda vs. elverişsiz koşullarda konaklama ve beklemelerine engel olmak için bu işçilere kamuya ait tesislerden yararlanma imkânı sağlanmasını öngören 3. maddesi hayata geçirilmelidir.”

  Etiketler: tbmm , manisa
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı