ESKİŞEHİR HABERLERİ

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

AA / Mürsel Çetin
04.12.2014 - 17:51Son Güncelleme :

- Eskişehir Valisi Tuna: "Karşılıksız sevginin, sonsuz hoşgörünün, emeğin ve sabrın ne demek olduğunu çocukluktan yetişkin birey olana kadar kendilerinden öğrendiğimiz kadınlar her şeyin en güzeline layıktır"

YEREL HABERLER ESKİŞEHİR

AA / Mürsel Çetin

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "Karşılıksız sevginin, sonsuz hoşgörünün, emeğin ve sabrın ne demek olduğunu çocukluktan yetişkin birey olana kadar kendilerinden öğrendiğimiz kadınlar her şeyin en güzeline layıktır" ifadelerini kullandı.

Tuna, 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, 5 Aralık Kadın Hakları Günü'nü ve 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80. yıl dönümünün birlikte kutlandığını belirtti.

"5 Aralık Kadın Hakları Günü, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık yaratılması ve çözümler bulunması yolunda hepimiz için önemli bir gündür" ifadelerini kullandığı mesajında Tuna, şunları kaydetti:

"Öncelikle 1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan Türk kadını 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkını elde ederek Türk siyasi hayatında söz sahibi olmuştur. Kadınlarımızın eğitimli ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira kadınlar özelde ailenin, genelde ise toplumun temelini oluşturduklarından güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmalarının sağlanması önemli ve zorunludur. Karşılıksız sevginin, sonsuz hoşgörünün, emeğin ve sabrın ne demek olduğunu çocukluktan yetişkin birey olana kadar kendilerinden öğrendiğimiz kadınlar her şeyin en güzeline layıktır."

Tuna, mesajında şöyle devam etti:

"Türk toplumunun gelişip yükselmesinde aile yapısının önemini vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk, 'Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki her devrin büyük analarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir' demiştir. Yaşamımız boyunca doğumdan ölüme her anımızda varlıklarıyla onurlandığımız, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen kadınlarımızın Kadın Hakları Günü'nü en içten duygularımla kutlar, kadınlara yönelik her türlü şiddete, ayrımcılığa ve istismara karşı olduğumuzu belirtir, sevgi ve saygılar sunarım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı