« Hürriyet.com.tr
MENÜ

5. adım Bolt’u bitirdi

Tüm zamanların en iyi sprinteri, 100 ve 200’ün dünya rekortmeni atleti, Elmas Lig’in Roma ayağında Justin Gatlin’e geçildi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Bu sezon ilk ciddi yarışını koşan Usain Bolt, 100 metrede 9.95 ile sezonun en iyi derecesini yapıp ikinci sırayı alırken, Amerikalı Justin Gatlin 9.94 ile bitiş çizgisini geçti.

Peki, rüzgârın oğlu, insanlığa ilham veren atlet neden kaybetti?

Mayıs ayında diz ardı kirişindeki sakatlığından dolayı ülkesinde düzenlenen IAAF Dünya Challenge yarışlarına katılamayan Bolt, tedavisinin ardından çıktığı ilk önemli organizasyonda beklentileri karşılayamadı. Nedenini ise yine Usain Bolt açıkladı. Bolt, “iyi bir başlangıç yapmak istedim. Ancak 5.adımda tökezledim ve bacaklarımı kendiminmiş gibi hissetmedim. Daha fazla güç çalışması yapmalıyım. En azından yarışı 10 saniyenin altında bitirebildim” ifadelerini kullandı.
Bolt’un her sakatlığın ardından yaşadığı psikolojik baskıda sprinterin performansına büyük etki ediyor. Sağ bacağının sol bacağından 1,5 cm daha kısa olması, yaşadığı sakatlığından sağ dizinde gerçekleşmesi, Bolt’un denge ve sprintindeki dengeyi bozan bir diğer faktör oldu. Bu faktör hatalı çıkış yapmaktan korktuğu için bir süre beklemeyi tercih eden Bolt’un reaksiyon zamanına da ters yönde etki etti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz