Gündem Haberleri

  5+5 tartışılırken 5 çocuk öldü

  Hürriyet Haber
  16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ali Müfit Gürtuna

  Çocuk Meclisi Karne Sendromu Hattı 15 günlük tatil boyunca, karne yüzünden ruhsal dengesi bozulan veli ve çocukları dinledi. Belediye Başkanı Gürtuna Meclis üyesi çocukların çalışmasını kutlarken, 5 çocuğun karne yüzünden canına kıydığını söyledi.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, önceki gün yarıyıl tatili süresince kötü karne alan öğrencilere destek olmaya çalışan Karne Sendromu Hattı’nda görevli İstanbul Çocuk Meclisi üyesi öğrencilere teşekkür ederek, birer fidan armağan etti.

  Belediye Sarayı’nda düzenlenen törende konuşan Gürtuna, ‘‘Bu kardeşlerimiz 15 gün boyunca ailelere, çocuklara ulaşıp, onların hayatlarını ve huzurlarını kurtarmaya çalıştılar. Ülke genelinde hep 5+5 formülü tartışılıyor. Ama bunlar tartışılırken 5 yavrumuz canına kıydı’’ dedi.

  Yastıkları dövün!

  Bu yılın Çocuk Hakları Yılı olduğunu hatırlatan İstanbul Çocuk Meclisi Genel Sekreteri Mevlana İdris, Karne Sendromu Hattı'nın çalışmalarını şöyle anlattı:

  ‘‘Her karne döneminde hepimizi üzen gazete haberlerini okuyorduk ve üzülüyorduk. Yalnızca karnedeki kırık notlar sebebiyle yaşamına son veren kardeşlerimiz için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Bir ‘Karne Sendromu Hattı’ oluşturduk ve burayı arayan herkesle bire bir konuşmalar yaptık. Biz büyüklere, ‘İlle de birini dövmek istiyorsanız, çocukları değil, yastıkları dövün’ dedik. Bizi arayan büyüklere ve çocuklara karnedeki 1 ve 0 rakamlarının dünyanın sonu olmadığını belirttik. Kırık Karne Sendromu Hattı’mız yaz döneminde de 24 saat hizmet verecek şekilde yeniden yapılanacak.’’ dedi.

  Sevgililer Günü

  Önceki gün Sevgililer Günü olduğu için, Gürtuna bu konuya da değinerek şöyle dedi:

  ‘‘Bugün bir başka ilginç beraberlik yaşanıyor. 14 Şubat Dünya Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. Şüphesiz ki herkesin sevgilisi kendisi için önemlidir, değerlidir, sevgiye layıktır ama genel anlamda düşündüğümüzde şüphesiz ki bir aile için, ana baba için en önemli sevgili çocuktur. Milletler için, toplumlar için de en önemli sevgili çocuklardır, gençlerdir. Çünkü milletimizin, toplumumuzun geleceği o gençlere bağlıdır, o gençlerin yetişmesine, eğitimine, dinamizmine bağlıdır. Onun için bu Sevgililer Günü’nü de her iki anlamda kutluyorum.’’

  Törende karnesinden duyduğu üzüntü nedeni ile hayata veda eden bir öğrencinin fotoğrafını taşıyan küçük çocuk ile Karne Sendromu Hattı’nda görev alan öğrenciler, çeşitli gösteriler sundular, çocukların eğitimiyle ilgili sorunları simgeleyen balonları, attıkları oklarla patlattılar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı