Gündem Haberleri

  5+5 imzaya açıldı

  Hürriyet Haber
  25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Koalisyonu oluşturan DSP, MHP ve ANAP'ın liderleri, gerginlik yaratan sert sözlerinin ardından dün ilk kez bir araya geldi. Ecevit, ‘‘Koalisyonda sorun yok’’ dedi, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Anayasa değişikliği önerisinin de imzaya açıldığını bildirdi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin anayasa değişikliği konusunda koalisyonda herhangi bir sorun olmadığını açıkladı. Anayasa değişikliği için gerekli 367 imzanın toplanmasından çok umutlu olduğunu kaydeden Ecevit, anayasa değişikliğinin milletvekilleri imzasına açıldığını bildirdi.

  Başbakan Ecevit, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki sözlü restleşmeden sonra dün Başbakanlık'ta biraraya geldiler. Başbakanlık Merkez binada 2 saat 10 dakika süren toplantının ilk bölümünü Cumhurbaşkanlığı seçimi için gerekli anayasa değişikliği konusu oluşturdu.

  Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun da katıldığı bu bölüm 35 dakika sürdü. Toplantının ikinci bölümüne İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem de katıldı.

  Ecevit, liderlerin bugüne kadar yaptıkları en kısa zirveden sonra yine iki yanına ortaklarını alarak açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığına ilişkin anayasa değişikliğiyle ilgili konunun fazla vakitlerini almadığını söyleyen Ecevit, gerekçesini de, ‘‘Çünkü bu konuda aramızda herhangi bir sorun yok’’ sözleriyle açıkladı. Anayasa değişikliği metnini Genel Başkanların zaten imzaladıklarını kaydeden Ecevit, milletvekillerinin imzasına da sunulduğunu ifade etti. İmzaların en kısa zamanda toplanacağına güvendiklerini belirten Ecevit, ‘‘367 imzanın toplanacağından umutlu musunuz?’’ sorusuna, ‘‘Evet. Çok umutluyum’’ yanıtını verdi.

  Anayasa değişikliği konusunda koalisyon ortaklarının sert çıkışları nedeniyle iplerin gerildiği hatırlatılarak, bu konunun gündeme gelip gelmediği sorulunca Ecevit şunları söyledi:

  ‘‘Hayır efendim, hiç öyle birşey yok. Bu konunun gündeme gelmesine gerek yok. Koalisyon olarak bir sorunumuz yok. Anayasa değişikliğiyle ilgili konularda da arımızda tam bir görüşbirliği var.’’

  Toplantıdan sıkıntılı çıktığı gözlenen ANAP Genel Başkanı Yılmaz, kendisine soru sorulmasına izin vermezken, Ecevit'e ‘‘İyi akşamlar efendim’’ demekle yetindi.

  ÇEÇEN MÜLTECİLERE YARDIM

  Ecevit, toplantının asıl konusunun Çeçenistan mültecilerinin oluşturduğunu açıkladı. Çeçenistan'daki üzücü olaylar başladığında ilk insani yardımı Türkiye'nin başlattığını hatırlatan Ecevit, bu yardımın boyutlarının çok daha ileri düzeye gittiğini bildirdi. Çeçen halkına duyulan yakın ilgi nedeniyle Türkiye'nin elinden gelen katkıyı insani açıdan yapması gerektiğini ifade eden Ecevit, bu konuda koalisyon ortakları ve hükümet olarak tam bir görüşbirliği içinde olduklarını vurguladı.

  GÜRCİSTAN'DA KALACAKLAR

  Ecevit, Çeçen mültecilerinin Gürcistan topraklarında barındırılması gerektiğini ifade ederken, Gürcistan'a bu konuda her türlü yardımı yapmaya hazır olunduğunu bildirdi. Bunun için, Gürcistan makamları ve ilgili Birleşmiş Milletler kuruluşuyla görüşmeler yapılacağını kaydeden Ecevit, ‘‘Onların da onay vereceği ölçüde Türkiye Gürcistan toprakları içindeki Çeçen mültecilere elinden gelen insani yardımı yapacak. Bu arada, tedavileri gereken hasta durumundaki Çeçen mültecilerin ve çocuklarının sağlık bakımlarına gereken ölçüde Türkiye'de sağlanacak’’ diye konuştu.

  Kırdıysam özür dilerim

  Liderler Zirvesi, Başbakan Bülent Ecevit ile ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın bir gün önceki atışmalarının gölgesi altında geçti. İki liderin toplantı öncesi fotoğraf çekilirken birbirlerine olan mesafeli ve soğuk tavırları dikkat çekti. Ancak toplantıda Başbakan Ecevit, Yılmaz’ın gönlünü aldı ve ’Sizi kırdıysam özür dilerim’’ dedi.

  Demirel: Tartışmaya girersem, iş karışır

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, Bursa gezisinde koalisyon liderleri arasındaki tartışmaya girmeyeceğini belirtirken, ‘‘Bu tartışmalara katılmak istemiyorum. Katılırsam işi daha da karıştırırım. Bu tür meseleler sağduyu ile neticeye ulaşır’’ dedi.

  Açılışlar yapmak üzere Bursa'ya giden Demirel ile GAP uçağının ön bölümünde Adalet Bakanı Prof. Hikmet Sami Türk, MEB Metin Bostancıoğlu, ben ve Sabah yazarı Yavuz Donat birlikte olduk. Oturur oturmaz da soru-cevap sohbete başladık:

  - Başbakan Ecevit'in grup konuşmasını tam nerede öğrendiniz?

  - Tam Sarıkamış'taydım. (Biraz düşündükten sonra devam etti). Zaten bu gezilerde önemli şeyler olursa faks çekiliyor. Ankara'da olan şeyler elimize ulaşıyor.

  - Haberi kim getirdi?

  - Yaver getirdi.

  - Peki ilk tepkiniz ne oldu?

  - No comment.

  Biraz üstüne giderek, ‘‘Konuşma metninin içinde zaten yorum var’’ dedim. Gülümsedi:

  - Sizler onları zaten yorumluyorsunuz. Benim hadiseye girmem olmaz. Zaten hiç girmedim. Girersem sakıncalı olur. Girmemem normaldir. Bu olayın da dışındayım. Tartışmalara katılmak istemem. Katılırsam işi daha da karıştırmış olurum. Türkiye gibi özgür memleketlerde sağduyu bir neticeye ulaşır.

  - Arada girmek zorunda kalıyorsunuz!

  - Benim cumhurbaşkanlığı görevi üzerindeyken siyasi polemiklere girdiğimi göremezsiniz. Bu konuda zorlandım. Teşvik edildim, hatta tahrik edildim, ama girmedim.

  - Kızıp da girdiğiniz olmadı mı?

  - İnsanoğlu bu. Herkesin aklından birşeyler geçer. Devlet hayatını öfke ve hiddetle hiç karıştırmadım. Devlete hiddet yakışmaz. Fevkalade memnunum ki benim ülkemde herşey tartışılıyor. Herşey açıkta konuşuluyor ve aleni oluyor. Benim görmek istediğim ülke budur. Bunlar bir ülkenin paha biçilmeyen değerleridir.

  Demirel'i Yavuz Donat'la biraz da biz, ‘Teşvik ve tahrik’ etmek istedik:

  - Dün Sarıkamış'ta askerlerle beraberdiniz. Askerler cumhurbaşkanlığı seçimi için neler söylüyor?

  - Konuşmazlar onlar. Konuşmamaları da doğrudur. Asker işinde-gücündedir.

  - Biz bazen konuşuyoruz askerlerler.

  - O sizin işiniz. Sarıkamış'ta askerin performansı gurur vericiydi, mükemmeldi.

  - Cumhurbaşkanlığı seçimi kriz olmasın, denirken olay patladı.

  - Büyütülecek bir şey yok. Açık rejimde olabilecek şeyler bunlar.

  - Bu gelişmeler hükümet krizine yolaçar mı?

  - Sanmıyorum.

  Köşk'e ‘sınırlı’ yetki

  LİDERLER, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ortaya çıkan krizi aşmak için turlarını sürdürürken, TBMM Uzlaşma Komisyonu sessiz sedasız yeni bir çalışma başlattı. Çalışma, 5+5 formülüyle iki yıllığına seçilecek Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini tırpanlıyor.

  TBMM Uzlaşma Komisyonu, 1982 Anayasası'nda tüm partilerin mutabakatı olan maddeleri değiştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bilinen ve daha önce kamuoyuna deklare edilen maddeler üzerinde yapılması planlanan çalışma, son iki toplantıda genişletildi. Yapılacak Anayasa değişikliğine, 5+5 tartışmalarından sonra Cumhurbaşkanı'nın yetki ve sorumluluklarını içeren maddeler de alındı. Komisyon, son toplantısında tüm partilerin uzlaşması ile üzerinde değişiklik çalışması yapacağı 40 maddeyi belirledi.

  Komisyonun üzerinde çalışacağı maddelerin en önemlilerini Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olan 101, 102, 104 ve 105'inci maddeler oluşturuyor. Bu maddeler, ‘‘Cumhurbaşkanı nitelikleri ve tarafsızlığı, aday gösterilmesi, Cumhurbaşkanının seçimi, Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ve Cumhurbaşkanının sorumluluk ve sorumsuzluk halini’’ belirliyor.

  Komisyon, belirlenen 40 madde üzerinde değişiklik çalışmalarına önümüzdeki dönem başlayacak. Tüm partilerin temsilcilerini isteklerini dile getirecek ve üzerinde uzlaşma sağlanan şekil, maddeye dönüştürülecek.

  Duvarın dili oldu konuştu

  Başbakan Yardımcısı ve MHP Lideri Devlet Bahçeli, Liderler Zirvesi'ne Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ile birlikte katıldı. Bahçeli zirvenin yapılacağı salona gitmek üzere Başbakanlık koridorlarında yürürken, Atatürk'ün, duvara yazılmış, ‘‘Türk Övün Güven Çalış’’ sözleri, anlamlı bir görüntü oluşturuyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı