Gündem Haberleri

GÜNDEM

  49 yıl sonra eski adına kavuştu

  Tarık ARSLAN/ MUDANYA (Bursa), (DHA)
  25 Ocak 2012 - 08:26Son Güncelleme : 25 Ocak 2012 - 17:09

  BURSA’nın Mudanya İlçesi’ne bağlı Zeytinbağı Beldesi’nin adı 49 yıl sonra yeniden Trilye oldu. İsim değiştirme ile ilgili karar İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

  Yunanlılar tarafından 1920- 1922 arasında Bursa ve çevresinin işgal altında olduğu yıllarda zamanın Yunanistan Kralı Konstantin tarafından Eylül 1921’de ziyaret edilen Trilye, 13 Eylül 1922 günü beldeye Türk ordusunun gelmesi ile işgalden kurtarılmıştı.

  Kurtuluş Savaşı sonrasında Trilye’de yaşayan Rumlardan bir bölümü kendiliğinden göç ederken, bir bölümü de ’Mübadele Anlaşması’ ile Yunanistan’a gönderilmişti.

  Rumların göç etmesi üzerine Selanik, Girit, Usturumca, Dedeağaç, Serez, Tikveş, Karacaovalı ve Bulgaristan’dan gelen göçmenlerin yerleştirildiği Trilye’nin adı 1963 yılında değiştirilmişti.

  Zeytinbağı Beldesi Belediyesi tarafından uzun süreden beri yeniden Trilye adının alınması için çalışmalar yürütülüyordu. Geçen yıl Belediye meclisinin oybirliği ile aldığı karar İçişleri Bakanlığı’nca onaylanarak kabul edildi.

  Zeytinbağı Belediye Başkanı Ak Parti’li Ali Turan ve meclis üyelerinin mecliste aldığı kararın bakanlık tarafından onaylanmasının hem belediye de hem de beldede büyük bir sevinçle karşılandığını söyledi.

  Yeniden Trilye adını alan belde özellikle bölgeden göç eden ve Yunanistan’da yaşayan turistlerin ilgisini çekiyor. Yaz aylarında Yunanlı turist akınına uğrayan beldeyi Fener Rum Patriği Bartholomeos birkaç kez ziyaret etmişti.

  Trilye Beldesi’nde tapuları özel şahıslara ait olan Kemerli Kilisesi’nin geçen mart ayında Bursa Metropolitanlığına atanan Elpidophoros Lambriniadis’e, yine kiliseden döndürülen Dündarevi’nin de İstanbullu işadamı Ömer Elal’a satılmıştı. Belediye Başkanı Turan, Kemerli Kilise’nin restore edilerek ibadete açılacağını, Dündarevi’nin de onarıldıktan sonra butik otel yapılacağını açıklamıştı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı