480 bin işçinin hükümetle yeni pazarlığı

Hürriyet Haber
03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kamuda çalışan 480 bin kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi için pazarlık sürdüren Hükümet ile Türk-İş bugün Başbakanlık'ta yeniden biraraya gelecek. Türk-İş, bu önemli görüşme öncesi bir somut adım daha atarak ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylık sözleşme dilimleri için istediği seyyanen 10 milyon zam isteğinden vazgeçti. Türk-İş Başkanı Bayram Meral, pazarlıkta gelebilecekleri son noktaya geldiklerini belirterek, ‘‘Şimdi, ciddi ve samimi adım atma sırası hükümette. Bu adımı bekliyoruz. Aksi takdirde, elbette demokratik eylem hakkımızı kullanırız’’ dedi. Kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve Türk-İş Başkanı Meral, önceki gün bir telefon görüşmesi yaparak, bugün pazarlık masasına oturmak üzere randevulaştılar. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Meral, şu bilgileri verdi:

‘‘Türk-İş olarak gelebileceğimiz yere geldik. İlk altı aylık dilim için seyyanen 20 milyon artı yüzde 30 zam istiyoruz. ikinci, üçüncü, dördüncü altı aylık sözleşme dilimleri için ise enflasyon artı yüzde 5 refah payı istiyoruz. Düşük ücretlerde iyileştirme talep ediyoruz. Bu, son üç 6 aylık dilimler için de istediğimiz seyyanen 10'ar milyon zam talebinden vazgeçtik. Yeter ki, sözleşmeler bir an önce bitsin.’’

Şükrü Sina Gürel, hükümetin Türk-İş'e ilk 6 ay için yüzde 36 zam önerdiğini belirterek, ‘‘Biz, vergi Yasasının yürürlüğe girmesi ile ücretlerde meydana gelen yüzde 9-10'luk artışın da dikkate alınmasını istiyoruz. Bu durumda, toplam artış yüzde 46'ya, buna sosyal yardımlar da eklenince yüzde 50'nin üzerine çıkılıyor’’ dedi. Gürel, memura yüzde 27.5 zam verildiğini, yüzde 2.5 da vergi yükünün hafifletilmesinden ötürü artışla toplam yüzde 30 maaş artışı olduğunu anımsatarak, Türk-İş'in bunu da dikkate alıp, çok zorlamaması gerektiğini ifade etti.Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı